6 podstawowych lekcji o pieniądzach, które sprawdzają się rok po roku

Mniej więcej co czwarty Amerykanin robi postanowienia noworoczne. Być może Ty również zrobiłeś postanowienia noworoczne na rok 2022. I być może już je zrealizowałeś. A może w ogóle nie wierzysz w noworoczne postanowienia.

Niezależnie od tego, jakie jest Twoje stanowisko wobec postanowień noworocznych, pewne podstawowe lekcje dotyczące pieniędzy sprawdzają się co roku. Oto sześć lekcji o pieniądzach, które warto rozważyć, aby włączyć je do swojego codziennego życia.

1. Ustal budżet.

Jeśli jeszcze nie masz budżetu, teraz jest czas, aby go stworzyć. A jeśli już ustaliłeś budżet, pamiętaj, aby się go trzymać.

Dlaczego budżetowanie jest takie ważne? Po pierwsze, trudno jest oszczędzać na przyszłość, jeśli nie wiesz, jakie są Twoje bieżące dochody i wydatki. Budżet może utrzymać Cię na dobrej drodze do osiągnięcia krótko- i długoterminowych celów finansowych.

Wydarzenia z lat 2020 i 2021 uświadomiły nam, jak ważne jest, abyśmy kontrolowali swoje finanse. Na szczęście, coraz więcej Amerykanów zrozumiało tę wiadomość. Badanie przeprowadzone w 2021 roku przez Debt.com wykazało, że 80% Amerykanów przestrzega budżetów, w porównaniu z 68% w 2019 roku.

"Nie może cię skrzywdzić, aby budżetować, ale zdecydowanie może cię skrzywdzić, jeśli tego nie zrobisz", mówi Howard Dvorkin, prezes Debt.com

.

2. Oszczędzaj na nagłe wypadki.

Jeśli rok 2020 i 2021 pokazały cokolwiek, to to, że zawsze powinniśmy spodziewać się niespodziewanego. Miliony Amerykanów niespodziewanie straciły pracę we wczesnych miesiącach pandemii COVID-19. Ci, którzy założyli fundusz awaryjny, byli w znacznie lepszej sytuacji, by przetrwać utratę pracy, niż ci, którzy go nie założyli.

Badanie przeprowadzone w 2021 roku przez Bankrate wykazało, że 51% Amerykanów posiada fundusz awaryjny, który pokryłby mniej niż trzymiesięczne wydatki.

A 25% przyznaje, że w ogóle nie posiada funduszu awaryjnego. Eksperci ogólnie zalecają, aby fundusz awaryjny zawierał wystarczającą ilość pieniędzy na pokrycie od trzech do sześciu miesięcy wydatków domowych.

3. Wydawaj mniej pieniędzy, niż zarabiasz.

Pandemia COVID-19 skłoniła miliony Amerykanów do schowania gotówki. W rzeczywistości, stopa oszczędności osobistych w Stanach Zjednoczonych wzrosła do 33,8% w kwietniu 2020 roku i ponownie wzrosła do 26,6% w marcu 2021 roku. Jednak w październiku 2021 roku stopa ta spadła do 7,3%. Tłumaczenie: Wielu Amerykanów powróciło do swoich starych nawyków. W lutym 2020 roku, tuż przed wybuchem pandemii, stopa oszczędności wynosiła 8,3%.

Jako zasadę, eksperci finansowi sugerują oszczędzanie co najmniej 15% swoich dochodów. Aby osiągnąć ten cel, trzeba pracować nad trzymaniem się budżetu, ograniczaniem wydatków i zmniejszaniem zadłużenia.

"Istnieje tak wiele sposobów, aby żyć komfortowo bez wydawania każdego grosza, ale ta lekcja umyka tak wielu", Deana Arnett, starszy konsultant planowania w Rosenthal Wealth Management Group, mówi w artykule opublikowanym przez MarketWatch.

4. Uznaj, że rynek akcji może być zmienny.

Rok po roku, rynek akcji przechodzi przez wzloty i upadki, a rok 2021 nie był wyjątkiem.

Na przykład, ściśle obserwowany Dow Jones Industrial Average doświadczył szczytów i dolin w całym 2021 roku. W szczególności dotyczyło to szału związanego z akcjami GameStop, borykającej się z problemami sieci sklepów z grami wideo. Kampania wśród użytkowników Reddita sztucznie napompowała akcje.

"Rynek akcji może być zmienny, więc zyski nigdy nie są gwarantowane" - zauważa The Balance, strona poświęcona finansom osobistym.

Innymi słowy, nie ma gwarancji, że rynek akcji będzie kluczem do zasilenia portfela emerytalnego.

5. Zawsze bierz "darmowe" pieniądze.

Kto nie lubi darmowych rzeczy? Cóż, możesz być odbiorcą darmowych pieniędzy dzięki swojemu pracodawcy.

The Balance wskazuje, że jeśli Twój pracodawca oferuje dopasowanie procentowe Twoich składek 401(k), powinieneś zmaksymalizować tę korzyść poprzez wpłatę do limitu dopasowania.

Pracodawcy, którzy oferują dopasowanie do Twoich składek, zazwyczaj dopasowują od 3 do 6% Twojej rocznej pensji, według The Balance. Więc jeśli zarabiasz 50,000 dolarów, a Twój szef dopasowuje Twoje 401(k) do 5%, The Balance radzi, abyś wpłacił 2,500 dolarów w ciągu roku.

Rok 2022 jest dobry, aby zwiększyć swoje składki emerytalne, zbyt. Dla osób, które chcą maksymalnie wykorzystać swoje 401(k)s, jako pracownicy, możesz wpłacić $20,500 - wzrost o $1,000 w porównaniu do 2021 roku. Dla pracowników powyżej 50 roku życia, limit wpłat catch-up 401(k) nadal wynosi $6,500 rocznie.

6. Zwróć uwagę na dywersyfikację.

Dywersyfikacja Twojego portfela może pomóc ochronić Twoje nest egg przed zmiennością i ryzykiem. Aby zapożyczyć popularne powiedzenie, najlepiej nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka.

Załóżmy, że całe Twoje portfolio jest powiązane z akcjami. Cóż, co może się stać z Twoim portfelem, jeśli rynek akcji zmieni się na gorsze? Twój portfel może doznać poważnego ciosu.

Cele każdego z nas są inne, ale eksperci zalecają, aby portfel zawierał różne klasy aktywów, w tym akcje i obligacje, wraz z aktywami takimi jak nieruchomości, gotówka i metale szlachetne. Sugestie dotyczące procentowego udziału metali szlachetnych w portfelu - zarówno sztabek i monet, które posiadasz samodzielnie, jak i tych, które umieszczasz w samozarządzającym się koncie IRA - zazwyczaj wahają się od 5 do 25%. To, w jaki sposób podzielisz aktywa w swoim portfelu, zależy od Twojej sytuacji finansowej i celów finansowych.

Uczenie się z przeszłości i przygotowywanie się na przyszłość zawsze przynosi korzyści. Poproś o darmowy zestaw informacyjny Gold IRA, aby dowiedzieć się, jak fizyczne złoto może pomóc chronić i powiększać

to,

co zarobiłeś.

budgetretirement savingsShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsNoworoczne postanowienie dla Twojego zdrowia
finansowego2022-01-13Spojrzenie wstecz na
rok
2021: Czego się nauczyliśmy?
2022-01-064 Zmiany w prawie podatkowym do obejrzenia w 2022
roku2021-12-31Cieszymy się nowym rokiem od Rezerwy Pieniężnej USA2021-12-23Czy
inflacja idzie w górę? Tak, i oto dlaczego.
2021-12-22Dlaczego emerytura określana jest mianem "złotych lat"?
2021-12-17