Amerykanie kochają złoto. Oto jak złoto odwzajemnia naszą miłość.

Kocham moje dzieci. I tak jak je kocham, doceniam też te wspaniałe chwile, kiedy one odwzajemniają moją miłość. Czy to w święta, czy w środku pracowitego poranka, te szczególne oznaki wdzięczności naprawdę wiele dla mnie znaczą.

Ale dzieci nie są jedynymi osobami, które potrafią odwzajemnić naszą miłość. Czasami coś innego może dać nam coś w zamian.

Weźmy na przykład złoto. Przez tysiące lat wydobywaliśmy, kształtowaliśmy i pożądaliśmy tego cennego metalu. Używaliśmy go jako magazynu bogactwa, jako środka wymiany, a w formie biżuterii - jako sposobu na okazanie naszej miłości i uznania dla tej konkretnej osoby. Historycznie rzecz biorąc, ludzkość od dawna kocha się w złocie. A w zamian za to złoto dało nam wiele miłości.

W długim okresie złoto odnotowało niewiarygodne wzrosty.

Spójrz na ten 20-letni wykres przedstawiający cenę złota.

W porównaniu z niemal każdą inną klasą aktywów, złoto radziło sobie niewiarygodnie dobrze. Dlaczego? Ponieważ Amerykanie raz po raz zwracali się w stronę złota, by chronić swój majątek. Zarówno w dobrych, jak i złych czasach, złoto ma imponujący potencjał wzrostowy, ale to właśnie w czasach zawirowań gospodarczych i geopolitycznych metal szlachetny historycznie bardzo zyskiwał na wartości.

W latach 70. ceny ropy naftowej skoczyły w górę, a kraj wszedł w okres stagflacji - powolnego wzrostu gospodarczego połączonego z rosnącymi cenami. Złoto wynagrodziło tym, którzy pokładali w nim wiarę, skok z niskiego poziomu 35 dolarów za uncję w 1971 r. do

rekordowego

poziomu

180 dolarów za uncję w 1974

r.

W 1980 r. złoto ponownie skoczyło do rekordowego wówczas poziomu 850 dolarów za

uncję.

Jak podaje The Guardian, wzrost ten był "spowodowany wysoką inflacją wynikającą z wysokich cen ropy naftowej, radziecką interwencją w Afganistanie oraz skutkami rewolucji irańskiej

".

Cena złota rosła od 2000 do 2010 roku, ponieważ coraz więcej Amerykanów traktowało ten metal szlachetny jako sposób na zabezpieczenie swojego majątku. Pierwszy duży szczyt nastąpił w 2011 r., w następstwie Wielkiej Recesji, kiedy rząd federalny USA stanął w obliczu kryzysu związanego z pułapem zadłużenia, a następnie po globalnej pandemii i spowolnieniu gospodarczym złoto osiągnęło najwyższą cenę w historii - 2 072,49 USD/oz. w sierpniu 2020

r.

Od 1970 r. do 2020 r., czyli w ciągu zaledwie 50 lat, cena złota wzrosła z 35 USD/oz. do ponad 2 000 USD

/oz.

Dla tych, którzy zaufali metalowi szlachetnemu, zwłaszcza jako formie pokoleniowego bogactwa, muszę sobie wyobrazić, że złoto z pewnością sprawiało wrażenie, jakby w zamian okazywało im więcej niż odrobinę miłości.

Złoto ponownie osiąga wysokie ceny.

15 lutego 2022 r. Reuters podał, że cena spot złota osiągnęła 1 876,71 USD za uncję, co stanowi ośmiomiesięczny rekord dla tego metalu szlachetnego. Według Reutersa, wzrost ten nastąpił "w wyniku zaostrzenia napięć między Rosją a Zachodem w związku z Ukrainą, co skłoniło [konsumentów] do rezygnacji z bardziej ryzykownych aktywów na rzecz bezpiecznego kruszcu".

W przeszłości niestabilność geopolityczna prowadziła do obaw związanych z korektami rynkowymi, a nawet recesją. Obecnie obserwujemy to ponownie, podobnie jak obawy dotyczące inflacji, cen ropy, łańcuchów dostaw i innych czynników ekonomicznych. W przeszłości obawy te inspirowały Amerykanów do poszukiwania sposobów ochrony ich majątku przed tymi czynnikami ekonomicznymi. Złoto może być jednym z takich zabezpieczeń.

Nigdy nie bałem się przyszłości, ale nie jestem też zwolennikiem czekania i obserwowania, co się stanie. Jestem planistą, ale jeśli uważam, że mogę coś zrobić już teraz, aby pomóc sobie lub swoim bliskim, wolę działać.

Jeśli wierzysz, że złoto nadal będzie miało świetlaną przyszłość, teraz może być czas na działanie.

Prawda jest taka, że nikt nie wie, co przyniesie przyszłość. Ale właśnie ta niepewność jest jeszcze jednym powodem, dla którego Amerykanie wciąż i wciąż sięgają po złoto. Co więcej, my ufamy złotu. A dla tych, którzy zrozumieli zalety złota i jego powab, zwłaszcza w długim okresie, ta miłość i zaufanie przerodziły się w obopólnie korzystną relację.

Share this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsJeśli czekasz na rozpoczęcie działań w swoim portfelu, oto trzy rzeczy, które warto rozważyć.
2022-03-31Dzień podatkowy już prawie nadszedł. Oto, co eksperci mówią, że powinniśmy spodziewać się w tym roku.
2022-03-24Budujesz swój własny "garnek złota"? Nie zapomnij o innych metalach szlachetnych.
2022-03-17Złoto przełamało barierę 2000 USD/oz. Bariera. Czy zmierzamy do nowego maksimum wszech czasów?
2022-03-105 Codzienne nawyki dla finansowego sukcesu2022-03-09Wiosna
to czas nowych początków. Może to dotyczyć także Twoich planów finansowych.
2022-03-03