Ceny złota skaczą po słabych danych o zatrudnieniu w USA

Ceny złota podskoczyły w piątek po tym, jak dane o zatrudnieniu w USA okazały się znacznie niższe niż oczekiwano, sygnalizując dalszy powolny wzrost gospodarczy i zmniejszając oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w tym roku - co przyczyniło się do byczego tła dla bezpiecznych aktywów, takich jak metale szlachetne.

Ceny złota spadły o prawie 1% na początku piątkowej sesji, ale po publikacji danych odwróciły straty. Najaktywniej handlowany kontrakt grudniowy wzrósł o 1,7% do 1.132,60 USD za uncję trojańską na Comexie, oddziale New York Mercantile Exchange.

Departament Handlu podał, że liczba zatrudnionych w sektorze pozarolniczym w USA wzrosła we wrześniu o 142 tys. osób, znacznie poniżej 200 tys. oczekiwanych w zgodnych szacunkach ekonomistów ankietowanych przez The Wall Street Journal. Stopa bezrobocia pozostała na poziomie 5,1%, zgodnie z oczekiwaniami. Równie niepokojąca była ostra rewizja w dół wcześniejszych danych o liczbie miejsc pracy w sierpniu do 136 000, o 21% niższej od wstępnych szacunków z zeszłego miesiąca.

Silniejsze dane zasygnalizowałyby dalszą solidność gospodarki amerykańskiej i wzmocniłyby decyzję Rezerwy Federalnej o podniesieniu stóp procentowych, twierdzą analitycy. To mogłoby wzmocnić dolara i wywrzeć presję na metale szlachetne, które stają się mniej atrakcyjne w porównaniu z bardziej dochodowymi obligacjami. Ale te oczekiwania rozwiały się w piątek na rynku, a dolar i rentowność papierów skarbowych przesunęły się w dół i wzbudziły wątpliwości co do podwyżki stóp przez Fed w tym roku.

"To był dość duży brak" - powiedział Bob Haberkorn, starszy broker surowców w R.J. O'Brien w Chicago. "To jest dość bycze dla złota na pozostałą część roku.

Tymczasem platyna spadła poniżej kluczowego poziomu 900 dolarów za uncję w piątek po raz pierwszy od czasu recesji, ponieważ presja związana ze skandalem emisji Volkswagena AG uderzyła w metal szlachetny, który jest już zraniony przez wysoką podaż i brak popytu

.

Platyna spot spadła o 0,5% do 895,60 dolarów za uncję.

Wśród innych metali szlachetnych, srebro wzrosło o 2,9% do 14,94 dolarów za uncję, a pallad wzrósł o 2,2% do 694,05 dolarów za uncję.

Ta historia pierwotnie pojawiła się w The Wall Street Journal autorstwa Christiana Berthelsena i Ese Erheriene. View article here.

economygoldjobspricesShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfolio2021-08-18Tutor
lub nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11