Chiny tworzą gigantyczny fundusz złota, aby zwiększyć swoją siłę rynkową

Chiny utworzyły swój największy w historii fundusz inwestycyjny w złoto, którego wartość ma wynieść 100 miliardów juanów (16 miliardów dolarów), a którego celem jest inwestowanie w projekty wydobywcze w regionie i zwiększenie chińskich wpływów na światowych rynkach złota - podały w środę lokalne media.

Fundusz "Silk Road Gold Fund" - prowadzony przez Shanghai Gold Exchange i innych - jest podobno skoncentrowany na inwestowaniu w projekty związane ze złotem jako część chińskiego "Nowego Jedwabnego Szlaku", który ma na celu pogłębienie więzi gospodarczych z innymi krajami w regionie, szczególnie tymi wzdłuż starożytnego szlaku handlowego łączącego Wschodnią i Zachodnią Azję. W rzeczywistości, założenie funduszu pod koniec zeszłego tygodnia miało miejsce w Xi'an, historycznym punkcie startowym Jedwabnego Szlaku.

Oprócz kupowania udziałów w projektach wydobywczych złota i firmach w obszarze Nowego Jedwabnego Szlaku przy użyciu "metod private-equity i venture-capital", nowy fundusz będzie również wykorzystywany do inwestowania w akcje wydobywcze złota i do tworzenia funduszy giełdowych na złoto, państwowy Shanghai Securities Journal zacytował bezimiennego insidera jako powiedział w poniedziałek.

Fundusz może również zwiększyć władzę Chin nad światowym rynkiem złota i może zwiększyć wykorzystanie juana w wycenie złota, National Business Daily zacytował ekonomistę Song Qinghui w środę.

Song powiedział również, że w przyszłości mogą zostać utworzone dodatkowe fundusze ukierunkowane na Nowy Jedwabny Szlak, prawdopodobnie skupione na transporcie i innych inwestycjach infrastrukturalnych, powiedział raport.

Wśród głównych udziałowców w funduszu złota, Shaanxi Gold Group i Shandong Gold Group posiadają łącznie 60% udziałów, podczas gdy notowany na giełdzie w Szanghaju Industrial Bank Co. i Sichuan Western Resources Holding Co. posiadają po 15% udziałów, jak powiedział raport.

Popyt na złoto w Azji stanowił ponad 70% globalnej sumy w ostatnich latach, a bogaty w złoto region Azji Środkowej nie ma silnych umiejętności eksploracji i wydobycia, raport powiedział.

Ta historia pierwotnie pojawiła się w MarketWatch przez Laurę He. Zobacz artykuł tutaj.

AsiaChinagoldShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
lub nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11