Co mówią nam ceny złota?

Mówi się, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu. Jest to prawda zarówno w życiu, jak i w gospodarce. A szczególnie dotyczy to rynku towarowego. Ceny złota są na siedmiomiesięcznym maksimum. Co więc próbuje nam powiedzieć ten metal szlachetny?

Podczas gdy złoto zasadniczo opiera się na podaży i popycie, jest ono również przechowalnią bogactwa, historyczną bezpieczną przystanią i sposobem na dywersyfikację ryzyka. Ma odwrotny związek z aktywami papierowymi, takimi jak akcje i waluty - i częściej jest negatywnie skorelowane z silną gospodarką światową.

W rezultacie, złoto mówi nam różne rzeczy. Cena złota jest zwykle bycza, gdy mamy do czynienia z niepewnością gospodarczą, słabością dolara, kłopotami Wall Street lub obawami przed czarną łuską, taką jak azjatycki kryzys finansowy (1997), krach dot-comów (2000) czy Wielka Recesja (2008).

Gdy wstrzymujemy oddech

,

by

sprawdzić, czy akcje techno, zyski rozczarowują, czy też rząd znowu się zamknie, złoto kontynuuje wzrost

.

Złoto

jest napędzane przez zwykłych podejrzanych: zmienność rynku, spadający dolar i globalna niepewność - wraz z nowymi obawami gospodarczymi, które sugerują śliską drogę przed nami: zacieśnianie kredytów konsumenckich, spadająca sprzedaż domów i gołębi Fed.

Według Światowej Rady Złota, zakupy złota przez banki centralne w trzecim kwartale 2018 roku wzrosły o 22 procent rok do roku, co jest najwyższym wynikiem od trzech lat. Rosja, Turcja i Kazachstan kupowały intensywnie, przy czym Kreml dokonał największego kwartalnego zakupu złota w historii. Indie również zwiększyły swoje zapasy, podobnie jak Polska i Węgry, stając się pierwszymi członkami UE, którzy kupili złoto w tym stuleciu - w rzeczywistości ten ostatni zwiększył swoje rezerwy dziesięciokrotnie. W tym samym kwartale zakupy złotych sztabek i monet wzrosły o 28% rok do roku, a popyt na złotą biżuterię wzrósł o 6%.

Czy intensywne zakupy banków centralnych i rosnący popyt konsumencki sugerują, że niebezpieczeństwo czyha tuż za następnym zakrętem?

Rosnące ceny złota są jak awaryjna flara na autostradzie, która wzywa nas do zjechania na pobocze, zapewnienia sobie bezpieczeństwa i zejścia z drogi. W obecnym klimacie gospodarczym zagrożeń jest wiele: spowolnienie globalnego wzrostu, eksplodujące światowe zadłużenie, słabnące Chiny, utrzymujące się napięcia handlowe oraz banki centralne, które usiłują odzwyczaić się od dekady stymulacji monetarnej.

Ponieważ świat stoi w obliczu jednej z najgorszych perspektyw wzrostu gospodarczego od 2008 roku, złoto daje nam ostrzeżenie. Jest towarem kryzysowym, ubezpieczeniem pieniędzy papierowych i potęgą aktywów materialnych.

To

pomoc drogowa na autostradach, które są przed nami - gdzie "niebezpieczne zakręty, strome stopnie i podzielone autostrady" są częścią nowego krajobrazu.

Share this postFacebookTwitterLinkedInRelatedpostsA New Millennium of American Debt
2021-09-02When it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego
2021-08-19Wybieranie przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfolio
2021-08-18Tutor czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc
2021-08-11Siła kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej
2021-08-11