Czy kiedykolwiek widzieliśmy coś podobnego?

Nie oczekujmy wysokich stóp procentowych w najbliższym czasie. Po obniżeniu stóp do poziomu bliskiego zeru w marcu, Rezerwa Federalna wielokrotnie podkreślała, że nie spieszy się z ich podniesieniem w najbliższym czasie. O ile prognozy, że podwyżka stóp potrwa jakiś czas nie są nowe, o tyle harmonogram, kiedy to nastąpi, uległ drastycznej zmianie. Krótko mówiąc, może to być nawet dłużej niż wcześniej sądzono.

Przedstawiciele Rezerwy Federalnej przewidują, że najprawdopodobniej nie podniosą stóp procentowych z obecnego niskiego przedziału aż do 2023 roku.

Częściowym powodem tego są nowe, surowe kryteria Fedu dotyczące ponownego podniesienia stóp. W swoim oświadczeniu Fed ujawnił, że nie podniesie stóp dopóki nie będzie dowodów na to, że rynek pracy jest napięty, a inflacja nie przekroczy 2%. Według słów przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome Powella, inflacja musi "umiarkowanie przekraczać 2% przez jakiś czas "

Roberto Perli, były ekonomista Fed, który obecnie pracuje w firmie badawczej Cornerstone Macro, podkreślił trudności w osiągnięciu tego celu. "Ustawili bardzo wysoko poprzeczkę, aby podnieść stopy. To jest właśnie sedno sprawy" - powiedział Perli.

Te warunki dały niektórym jeszcze bardziej dalekosiężne spojrzenie na stopy procentowe.

Niektórzy analitycy uważają, że Fed będzie utrzymywał niskie stopy przez jeszcze dłuższy okres.

Jak podaje CNBC, analitycy Goldman Sachs przewidują, że stopy procentowe mogą pozostać w przedziale bliskim zera do 2025 roku. Pół dekady stóp na tak niskim poziomie przypominałoby działania Fed po kryzysie finansowym z 2008 roku.

Ten przedłużający się okres wysokich stóp procentowych sprawia, że niektórzy obawiają się o skuteczność amerykańskiego dolara.

Miliarder Ray Dalio uważa, że może to być katastrofalne dla dolara.

Ostatnio miliarder i założyciel funduszu hedgingowego Bridgewater Associates wyraził obawę, że niskie stopy procentowe w połączeniu z rosnącym długiem publicznym mogą doprowadzić do utraty przez dolara pozycji "waluty rezerwowej". W lipcu powiedział, że jego klienci powinni rozważyć faworyzowanie akcji i złota nad obligacjami i gotówką, ponieważ te ostatnie oferują niskie lub ujemne stopy zwrotu, a banki centralne prawdopodobnie będą drukować więcej pieniędzy.

Warto wziąć pod uwagę rady Dalio przy konstruowaniu portfela. Jeśli stopy te będą niskie tak długo, jak się przewiduje, kto nie upewniłby się, że jest przygotowany na scenariusz, w którym wartość posiadanych przez niego dolarów może być coraz bardziej zagrożona?

Zastanów się nad swoimi zasobami. Jak dużo masz gotówki? Czy jest ona bezpieczna przed dewaluacją? Czy używasz złota lub obligacji skarbowych jako zabezpieczenia portfela? Teraz może być czas na ruch, zwłaszcza jeśli niskie stopy procentowe spowodują wzrost cen złota, co miało miejsce w przeszłości.

Więcej na: http://monetybulionowe.eu