Czy złoto będzie dalej błyszczeć?

Cena złota błyszczała na początku 2016 r., rosnąc o 17 proc. w pierwszym kwartale i przebijając zyski z głównych indeksów akcji i obligacji.

Globalni inwestorzy wpompowali pieniądze w rynek złota, tradycyjną inwestycję typu safe-haven, na początku roku, gdy rynki akcji załamały się w krótkotrwałej korekcie. Akcje odbiły się od dna, ale złoto utrzymało większość swoich zysków.

W lutym złoto poszybowało na 13-miesięczny szczyt, wspinając się nieco powyżej 1 280 dolarów za uncję. Według Światowej Rady Złota, trend wzrostowy cen złota jest wspierany przez wiele czynników. Należą do nich obawy o wzrost rynków wschodzących, wstrzymanie wzrostu wartości dolara amerykańskiego, polityka ujemnych stóp procentowych w wiodących bankach centralnych oraz popyt inwestycyjny.

Kluczowym pytaniem dla inwestorów jest oczywiście to, czy rajd na złocie może być kontynuowany? Złoto jest postrzegane jako zabezpieczenie przed niestabilnością rynku i spadkami, a przez niektórych jest także postrzegane jako alternatywna waluta. W 2011 roku cena złota osiągnęła najwyższy poziom w historii nieco powyżej 1900 dolarów za uncję.

Istnieje kilka powodów, dla których byczy analitycy uważają, że złoto może nadal błyszczeć.

Popyt inwestycyjny na złoto wzrasta w obliczu obaw związanych z przejściem do ujemnych stóp procentowych w strefie euro i Japonii. Banki centralne zepchnęły niektóre kluczowe stopy procentowe na terytorium ujemne, starając się stymulować wzrost gospodarczy.

"Bankierzy centralni podjęli się niezwykle ryzykownego przedsięwzięcia" - mówi Sol Pahla, starszy analityk finansowy w Tacticalinvestor.com.

Europejski popyt na złoto wzrósł w ciągu ostatnich dwóch lat, ponieważ grecki kryzys zadłużenia nadal się utrzymuje, mówi Henry To, partner w CB Capital w Newport Beach w Kalifornii.

"Trwająca groźba wyjścia Grecji ze strefy euro, w połączeniu z aktywnym luzowaniem polityki przez Europejski Bank Centralny poprzez rozszerzenie i rozszerzenie jego ostatnich zakupów aktywów na obligacje korporacyjne, sprawiła, że europejscy inwestorzy stali się jeszcze bardziej niepewni wartości swojej waluty, euro. Europejczycy prawdopodobnie zwiększą swoje zakupy złota jako aktywnego narzędzia dywersyfikacji" - mówi To. "To samo dzieje się w Japonii, gdzie zakupy złota są bliskie siedmioletniego maksimum. "

Chiński i indyjski popyt na złoto pozostaje silny. Chiński i indyjski popyt stanowi co roku ponad połowę całego globalnego popytu, głównie w postaci biżuterii, mówi To. "W czwartym kwartale ubiegłego roku chiński popyt konsumencki na złoto wzrósł o 3 procent rok do roku; dla Indii 6 procent rok do roku. "

Rosnąca zamożna klasa średnia w Chinach, która jest obecnie największa na świecie, jest kolejnym pozytywnym czynnikiem dla złota, mówi Pahla

.

"Chiny są domem dla największej liczby miliarderów na świecie. Chińczycy mają silne powinowactwo do złota i w miarę wzrostu ich bogactwa będą lokować coraz większe sumy pieniędzy w złoto" - mówi. "Azja będzie epicentrum wzrostu gospodarczego jeszcze przez wiele dekad. Azjaci są generalnie oszczędni i mają tendencję do faworyzowania złota, więc ten jeden rozwój jest znaczącym czynnikiem na korzyść złota w dłuższej perspektywie. "

Ta historia pierwotnie pojawiła się w U.S. News & World Report przez Kira Brecht 12 kwietnia 2016. View article here.

Niektórzy analitycy twierdzą, że w indywidualnym portfelu może być miejsce na alokację w złoto. Złoto historycznie działało jako silne narzędzie dywersyfikacji dla przeciętnego amerykańskiego inwestora, mówi To.

"Złoto zazwyczaj nie porusza się w tym samym kierunku co ceny akcji w USA, co oznacza, że stanowi poduszkę dla inwestorów w czasach korekt na rynku akcji" - mówi. "W ciągu ostatnich 45 lat ceny akcji w USA były w trendzie spadkowym lub korektach przez 10 z tych lat, czyli około 22 procent czasu. W tym czasie

złoto

osiągało lepsze wyniki niż S&P 500 o 45 procent w skali rocznej.

Złote monety. Jeśli masz zamiłowanie do czegoś, co możesz schować pod materacem, złote monety mogą być dla Ciebie właściwym wyborem.

Zakup złotych monet jest znacznie łatwiejszy niż kiedyś, mówi To. "Możesz znaleźć wielu certyfikowanych i godnych zaufania dealerów przez Internet. Jednouncjowe amerykańskie złote orły byłyby twoim najlepszym wyborem, ponieważ ich premia lub cena, którą płacisz ponad wartość pieniężną zawartości złota, jest minimalna przy tej wadze. "

Exchange-traded funds

.

Istnieje kilka funduszy ETF, które oferują indywidualnym inwestorom ekspozycję na złoto, takie jak SPDR Gold Shares (ticker: GLD). "Udziały w GLD ETF reprezentują ułamkowe udziały w SPDR Gold Trust, które są zabezpieczone fizycznym złotem i gotówką" - mówi To. Fundusz ma minimalny roczny wskaźnik kosztów w wysokości 0,40 procent.

Akcje wydobywcze złota. Są to inne opcje do rozważenia przez inwestorów, ale nie są one po prostu czystą grą na cenę złota, ponieważ niosą ze sobą również ryzyko związane z daną spółką. Akcje wydobywające złoto gwałtownie wzrosły w tym roku. Jedną z miar akcji wydobywczych złota jest Market Vectors Gold Miners ETF (GDX), który odnotował eksplozywny 51-procentowy zwrot od początku roku. Ogromny wzrost cen oznacza, że inwestorzy muszą być ostrożni, jeśli chodzi o akcje wydobywcze złota.

"Biorąc pod uwagę szybki wzrost cen złota w 2016 roku, widzimy mniej okazji wśród spółek wydobywających złoto niż jeszcze kilka miesięcy temu. Uważamy, że Eldorado Gold Corp. (EGO) i Goldcorp (GG) prezentują najbardziej atrakcyjne dyskonto ceny/wartości godziwej w naszym zasięgu" - mówi Kristoffer Inton, analityk akcji w chicagowskim Morningstar.

Firma ocenia "fair value" dla Eldorado na 4,70 USD i 23 USD dla Goldcorp.

To również lubi Goldcorp jako inwestycję długoterminową.

"Goldcorp jest jednym z niewielu głównych wydobywców złota, który zwiększy swoją produkcję w 2017 i 2018 roku. Jej kopalnie znajdują się w obszarach o niskim ryzyku geopolitycznym w Ameryce Północnej i Południowej" - mówi. "Ponadto, całkowity koszt produkcji wynosi mniej niż 900 dolarów za uncję, co stawia ją na niskim końcu globalnej krzywej kosztów produkcji dla górników złota. "

Pod

koniec dnia posiadanie niektórych aktywów związanych ze złotem jako części portfela może działać jako rodzaj ubezpieczenia

.

"Rozsądek nakazuje, aby mieć podstawową pozycję w metalach szlachetnych" - mówi Pahla. "Nie kupujesz ubezpieczenia na dom, ponieważ wiesz, że dom spłonie. Kupujesz je, ponieważ w przypadku, gdy spłonie, jesteś chroniony. Złoto powinno być postrzegane na tej samej zasadzie. "

bullishgoldgold coinsgold priceU.S. News & World ReportShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes
to
Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfolio2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11