Dlaczego rok 2016 jest coraz gorszy dla gospodarki USA

Jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, rok 2016 wygląda podobnie jak 2015 - a prawdopodobnie nawet gorzej.

Piątkowy raport pokazujący, że produkt krajowy brutto wzrósł w czwartym kwartale zaledwie o 0,7 procenta, zakończył kolejny rok zawiedzionych nadziei na ekonomiczny liftoff - "escape velocity", jak to się czasem nazywa.

Siedem lat zerowych stóp procentowych, drukowanie pieniędzy przez Fed o wartości 3,7 biliona dolarów i ponad 6 bilionów dolarów długu publicznego zaowocowało gospodarką, która wciąż walczy o osiągnięcie 2,5-procentowego wzrostu w ciągu całego roku. W rzeczywistości, jeśli pierwszy odczyt PKB utrzyma się na poziomie rewizji, gospodarka USA rozwinie się o zaledwie 2,4 procent za cały rok, według Departamentu Handlu.

Na początku 2015 roku większość ekonomistów oczekiwała wzrostu gospodarczego w USA na poziomie 3 procent lub lepszym, przewidując spore wzrosty wydatków konsumenckich, inwestycji biznesowych i budownictwa. Zamiast tego rok ten charakteryzował się tym, że konsumenci w większości trzymali się swoich oszczędności na gazie, słabe wydatki kapitałowe (w tym spadek o 1,8 proc. w czwartym kwartale) i załamujące się ceny ropy naftowej zamiast podnosić wydatki, taranowały inwestycje.

Patrząc w przyszłość, pierwsze wskaźniki nie są dobre, a szanse na recesję zyskują na Wall Street coraz większe znaczenie.

Podczas gdy wiele z ostatnich danych gospodarczych, w tym odczyt PKB, wskazuje na całkiem spory dystans od recesji, problemy pojawiają się w mniej oczywistych miejscach.

Przede wszystkim, rynek obligacji od tygodni krzyczy o recesji.

Spready na obligacjach wysokodochodowych zwiększyły się powyżej 800 punktów bazowych (8 punktów procentowych), luki, które przez ostatnie 30 lat zawsze zapowiadały recesję lub "strach przed wzrostem", jak twierdzi Tom Lee, partner zarządzający w Fundstrat Global Advisors.

Rynek obligacji wysokodochodowych przewiduje 9-procentowy wskaźnik niewypłacalności, co przypomina recesję z 1990 roku, stosunkowo płytkie spowolnienie, które jednak przyczyniło się do załamania się oferty reelekcyjnej prezydenta George'a H.W. Busha w 1992 roku. Standard & Poor's powiedział, że jego obecny poziom zagrożenia obligacji korporacyjnych wynoszący 29,6 procent jest najwyższy od lipca 2009 roku. S&P podała, że w czwartym kwartale obniżyła rating 165 emitentów w porównaniu z zaledwie 38 podwyżkami.

Spadek cen ropy powoduje reakcję deflacyjną na rynku papierów wartościowych o stałym dochodzie. Według Bank of America Merrill Lynch, w zeszłym tygodniu fundusze papierów wartościowych chroniących przed inflacją odnotowały największy odpływ środków od 33 tygodni. Urzędnicy Fedu utrzymują, że obecny odwrót od inflacji jest oparty na "przejściowych" czynnikach, takich jak niedźwiedzi rynek ropy naftowej, ale rynek nie wierzy w to, co odzwierciedla częściowo exodus z ochrony przed inflacją w funduszach o stałym dochodzie.

W rzeczywistości przepaść między rynkiem a Fedem rośnie w szybkim tempie.

Federalny Komitet Otwartego Rynku na grudniowym posiedzeniu poinformował, że w 2016 r. prawdopodobnie dojdzie do czterech podwyżek docelowych stóp procentowych. Traderzy jednak nie przewidują prawie żadnych szans na ruch w tym roku, przy czym pierwsza podwyżka jest bardziej niż prawdopodobna w lutym 2017 r., a pierwsza podwyżka nie będzie w pełni wyceniona do czerwca 2017 r. To ogromna luka komunikacyjna, którą Fed będzie musiał wypełnić na marcowym posiedzeniu, na którym miała nastąpić podwyżka stóp, co teraz jest niemal pewne, że nie nastąpi.

Aby Fed mógł kontynuować cykl podwyżek stóp lub dokonać jakiejkolwiek normalizacji polityki w 2016 r., musiałoby się wiele zmienić.

Goldman Sachs podał w czwartek wieczorem, że jego indeks analityczny wskaźników gospodarczych jest na najniższym poziomie od połowy 2012 roku. Najnowszy spadek był napędzany przez spadki sprzedaży, eksportu i ogólnie produkcji. Co ważniejsze, Goldman poinformował, że wskaźniki dotyczące przyszłej aktywności są "dość niskie", co wskazuje na "łagodniejszą aktywność biznesową na początek 2016 r. "

Jednocześnie czwartkowy szok związany z dobrami trwałymi (spadek o 5,1 proc.) doprowadził Deutsche Bank do wniosku, że nawet jego skromny wskaźnik wzrostu PKB o 1,8 proc. na 2016 r. może być zbyt ambitny.

"Ryzyka dla naszych prognoz wzrostu i stóp procentowych są wyraźnie na minusie" - powiedział Deutsche w nocie do klientów.

Oczywiście, spadający rynek i słaba gospodarka nie muszą być trucizną dla akcji.

Rozczarowujące dane o PKB w USA zostały niemal całkowicie zagłuszone przez wiadomość, że Bank Japonii ustanowił ujemne stopy procentowe w nadziei na reanimację własnej konającej gospodarki. Na Wall Street panował pogląd, że kolejne osłabienie waluty w Azji doda kolejną warstwę presji na Fed, by nie zacieśniał polityki.

A Lee z Fundstrat, niestrudzony byk giełdowy, zwraca uwagę, że po negatywnych latach dla obligacji śmieciowych, takich jak 2015, historycznie następują świetne lata dla akcji, ze średnią roczną stopą zwrotu 22 procent dla S&P 500.

Głównym zagrożeniem dla tej perspektywy jest oczywiście recesja. JPMorgan wycenia 22 procent szans na recesję, podczas gdy BofAML powiedział, że ryzyko wynosi około 20 procent - obie liczby są dość bliskie ich historycznej normy dla każdego roku.

"Przeciwności wynikające z umacniającego się dolara, transformacji chińskiej gospodarki i nawisu zapasów obciążają wzrost. Możemy zobaczyć wpływ tego spowolnienia w danych dotyczących sektora przemysłowego" - powiedział BoAML w nocie. "Jednak wiodące wskaźniki aktywności gospodarczej sugerują jedynie spowolnienie, a nie spowolnienie lub recesję. "

Ta historia pierwotnie pojawiła się w CNBC przez Jeffa Coxa 29 stycznia 2016

roku.

View article here.

CNBCGDPstock marketus economyWall StreetShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes
to
Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
lub nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11