Ceny platyny osiągnęły ostatnio 6-letni szczyt.

W miarę jak świat produkcji odbija się od dna osiągniętego w 2021 r., właściciele metali szlachetnych mogą skorzystać na zastosowaniach przemysłowych, które podsycają popyt na metale. Ostatnio jeden z metali szlachetnych wyróżniał się na tle innych dzięki niedawnemu wzrostowi cen: platyna.

Ceny platyny osiągnęły ostatnio 6-1,5-letni szczyt.

Choć samo w sobie jest to imponujące, może to być początek znacznie większego rajdu. Cena platyny wzrosła ponad dwukrotnie od 18-letniego niskiego poziomu w marcu 2020 r. do ponad 1300 USD/oz. na początku tego tygodnia. To była najwyższa cena metalu od września 2014 roku i wielu ekspertów uważa, że ten metal dopiero zaczyna się wspinać.

 

Światowy nr. 1 górnik platyny powiedział niedawno, że cena platyny może wzrosnąć o ponad 80% w ciągu najbliższych czterech do pięciu lat.

Sibanye-Stillwater jest światowym numerem jeden wśród producentów platyny. W wywiadzie dla Bloomberga w styczniu, CEO Neal Froneman powiedział: "Platyna dopiero zaczęła się ponownie wycenić, a to będzie kontynuowane. Nie ma powodu, dla którego platyna nie będzie ostatecznie handlowana na poziomie 2000 dolarów za uncję, a prawdopodobnie nawet wyżej. "

Froneman i inni eksperci, tacy jak analitycy Citi, uważają, że wzrost cen platyny może być nadal silnie wspierany przez rajd sektora produkcyjnego w ciągu najbliższych kilku lat.

Odbicie produkcji może popchnąć metal szlachetny jeszcze wyżej.

Powód jest prosty. Platyna jest używana w wielu zastosowaniach przemysłowych, które zostały wstrzymane podczas przestojów w ciągu ostatniego roku. Ponieważ produkcja ma wzrosnąć w przyszłym roku, popyt na platynę może być napędzany wraz z nim.

Na przykład, platyna jest stosowana w katalizatorach pojazdów z silnikami Diesla. Podobnie jak siostrzany metal platyny - pallad (który jest stosowany w katalizatorach pojazdów z silnikami benzynowymi), popyt na platynę może wzrosnąć w związku z nowymi wymogami ekologicznymi dla pojazdów. Platyna jest używana w "elektrolizerach", które mogą wytwarzać wodorowe ogniwa paliwowe jako alternatywne źródło energii dla samochodów, pociągów i statków. Analitycy Bank of America przewidują, że popyt na platynę w ogniwach paliwowych może wzrosnąć o 2 do 4 milionów uncji rocznie do 2030 roku.

Harry Barr, prezes i dyrektor generalny New Age Metals Inc, powiedział The Wall Street Journal, "Wygląda na to, że jest to początek super cyklu dla metali w ogóle, a zwłaszcza dla zielonych metali. "

Z tych pozytywnych perspektyw, rozważyć wprowadzenie swojego ruchu do platyny dzisiaj przed rajd platyny może wystartować i wybić się na jeszcze wyższe poziomy. Fizyczne posiadanie platyny dzisiaj może zamienić się w długoterminowe zyski dla portfela w przyszłości.

Więcej na: http://monetybulionowe.eu