Podniesienie flagi na Iwo Jimie: Czy znasz prawdziwą historię?

23 lutego 1945 roku zrobiono zdjęcie sześciu amerykańskich marines podnoszących amerykańską flagę na najwyższym punkcie Iwo Jimy. Prawdopodobnie widziałeś to zdjęcie, ale czy naprawdę widziałeś mężczyzn na zdjęciu? Czy znasz ich tożsamość? Ich historie? Do niedawna, większość świata nie znała. Dołącz do nas, by uczcić 75. rocznicę Iwo Jimy i przybliżyć mało znaną historię kryjącą się za tym ikonicznym zdjęciem z czasów wojny.

Koniec II wojny światowej

W

ostatnim roku

II

wojny

światowej Ameryka walczyła na dwóch frontach. Podczas gdy siły alianckie powoli przemieszczały się przez Europę, na Pacyfiku trwała walka o przewagę. Najazd na kontynentalną Japonię był zbyt ryzykowny bez wsparcia lotniczego. Iwo Jima, japońska twierdza oddalona o mniej niż 700 mil od Tokio, była strategicznym miejscem do zdobycia.

Mocno ufortyfikowana, ze stanowiskami artyleryjskimi, wzmocnionymi bunkrami i siecią około 11 mil tuneli, wyspa Iwo Jima była dobrze przygotowana do walki. Bitwa o Iwo Jimę stała się jedną z najdłuższych i najkrwawszych w czasie wojny. Przez pięć tygodni amerykańskie wojska lądowe torowały sobie drogę do zwycięstwa. Ta ciężka walka pomogła siłom amerykańskim przejąć kontrolę nad przestrzenią powietrzną nad Pacyfikiem. Aby to uczcić, sześciu amerykańskich marines podniosło gwiazdy i paski na najwyższym szczycie Iwo Jimy, a fotograf Joseph Rosenthal był tam, aby uchwycić ten moment.

Podniesienie flagi na Iwo Jimie SymbolikaKiedy

Rosenthal wysłał zdjęcie podnoszących flagę na Iwo Jimie z powrotem do USA, stało się ono natychmiastową sensacją. Od okładek magazynów po pierwsze strony każdej gazety, zdjęcie rozprzestrzeniało się daleko i szeroko, aby zebrać poparcie dla wojny. To inspirujące zdjęcie było tak potężne, że przypisuje się mu zasługę zebrania 24 miliardów dolarów na obligacje wojenne.

Zdjęcie "Podniesienie flagi na Iwo Jimie" jest najbardziej rozpoznawalnym obrazem z II wojny światowej i jest powszechnie uważane za jedno z najbardziej wpływowych zdjęć w historii. Jest to jedyne zdjęcie w historii, które zdobyło nagrodę Pulitzera w tym samym roku, w którym zostało opublikowane. W 1954 roku sześciu mężczyzn zostało uwiecznionych na pomniku, Marine Corps War Memorial, który został zbudowany w hołdzie wszystkim Marines, którzy służyli naszemu krajowi od 1775 roku.

Kto podniósł flagę na Iwo Jimie?

Tak dobrze znana jak to zdjęcie, tożsamość tych sześciu mężczyzn była owiana kontrowersjami. Tożsamość została zamazana, ponieważ w rzeczywistości były dwa podniesienia flagi. Pierwsza flaga umieszczona na szczycie była zbyt mała, by żołnierze mogli ją dostrzec z dołu, a druga, większa - ta na zdjęciu Rosenthala z Iwo Jimy - została podniesiona około godziny później.

Dzięki historykom amatorom i analizie porównawczej zdjęć i filmów zrobionych na Iwo Jimie, wiemy teraz, że następujący mężczyźni to prawdziwa szóstka żołnierzy na tym historycznym zdjęciu: Kpr. Harlon Block, Pfc. Ira Hayes, Pfc. Harold Keller, Pfc. Harold Schultz, Pfc. Franklin Sousley i Sgt. Michael Strank.

Jednak dopiero niedawno udało się poprawnie zidentyfikować wszystkich sześciu mężczyzn. Dokładna lista osób podnoszących flagę wymagała dziesięcioleci, aby ją dokładnie sporządzić.

W odpowiedzi na wczesne twierdzenia, że podnoszący flagę zostali błędnie zidentyfikowani, Marines przeprowadzili dochodzenie w 1946 roku, które wykazało, że mężczyzna przedstawiony w skrajnie prawej części fotografii to kpr. Harlon Block, a nie sierż. Henry Hansen.

Dodatkowe śledztwo w 2016 roku wykazało, że Pfc. Harold Schultz został błędnie zidentyfikowany jako korpuś szpitalny Marynarki Wojennej John Bradley.

Podczas gdy John Bradley uczestniczył w pierwszym podniesieniu flagi i został wtedy sfotografowany, nie został sfotografowany w drugim podniesieniu flagi ani na końcowej ikonicznej fotografii.

Nie zdając sobie sprawy z tej błędnej identyfikacji, syn Johna Bradleya napisał książkę o udziale jego ojca w podnoszeniu flagi na Iwo Jimie, zatytułowaną Flags of Our Fathers. W 2006 roku bestsellerowa książka została zamieniona na film w reżyserii Clinta Eastwooda. Dopiero w 2016 roku okazało się, że John Bradley został fałszywie zidentyfikowany na ostatnim ikonicznym zdjęciu.

Następnie w 2019 roku przyszła kolej na Pfc. Harolda Kellera, który dołączył do listy podnoszących flagę. Nowe informacje wypłynęły na powierzchnię (głównie w formie prywatnych zdjęć), które pomogły historykom ustalić, że Pfc. Rene Gagnon był w rzeczywistości Pfc. Haroldem Kellerem. Chociaż Gagnon był obecny podczas podnoszenia flagi, nie został sfotografowany.

"Każdy na wyspie podczas tej historycznej bitwy miał swój wkład, czy to na tym zdjęciu, czy nie" - powiedział Korpus Piechoty Morskiej w oficjalnym oświadczeniu w czerwcu 2016

r.

"Wszyscy są bohaterami

.

Jako instytucja, mamy obowiązek prawdy i dokładności. Dokładność jest w tym przypadku kluczowa. Jest to przykład ważnej roli, jaką historycy, media i relacje naocznych świadków odgrywają w opowiadaniu historii o bohaterskich czynach, jakie nasi członkowie służby odgrywają w obronie naszego narodu. "

W roku 2020 przypada 75. rocznica bitwy o Iwo Jimę i zdjęcia, które pomogło zmienić losy wojny na Pacyfiku. Niezależnie od tego, czy ci dzielni żołnierze byli na zdjęciu z Iwo Jimy, czy nie, wierzymy, że wszyscy, którzy walczyli na tej wyspie, są bohaterami. Oddajemy im cześć i dziękujemy za ich służbę.

Dowiedz się więcej o II wojnie światowej i Iwo Jimie z dwóch nadchodzących filmów dokumentalnych sponsorowanych przez U.S. Money Reserve: 1st to Fight: Pacific War Marines (emisja w Dzień Pamięci) i Return to Iwo Jima (emisja w Dzień Weteranów). Bądźcie na bieżąco, ponieważ będziemy zamieszczać więcej informacji o kulisach tych dwóch filmów na naszym blogu.

japanpearl harborus historyShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes
to
Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfolio2021-08-18Tutor
lub nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11