Sprawa dla złota: Wybory 2020

Za tydzień od dziś powinniśmy wiedzieć, jaki kierunek obrał kraj na następne cztery lata. Do tego czasu nasi klienci, jak nigdy dotąd, domagają się fizycznego złota. Bez względu na to, czy rozważają oni rolowanie konta IRA, przeniesienie 401(k), odejście od kryptowalut, czy po prostu uzupełnienie istniejącej już zdywersyfikowanej pozycji o jeszcze większą ilość złota, srebra lub platyny, przesłanie jest jasne:

Bez względu na wynik wyborów prezydenckich w 2020 roku, następne cztery lata będą pełne istotnych zmian, wyzwań i obaw.

Jeśli jesteś stałym czytelnikiem tego biuletynu, wiesz, że trzymam się z daleka od nawołujących do strachu nagłówków, taktyki straszenia i polityki partyzanckiej. Niemniej jednak, czynniki związane z niepewnością polityczną i niestabilnością gospodarczą mogą mieć duży wpływ na rynek złota. Jako firma regularnie śledzimy najnowsze wiadomości, ekonomistów, renomowanych analityków finansowych i różne raporty branżowe, by być na bieżąco na każdym możliwym poziomie.

Jednak setki klientów, z którymi rozmawiamy każdego dnia, pomagają nam trzymać rękę na pulsie, jeśli chodzi o konsumentów i ich obawy dotyczące przyszłości finansowej.

Jak zawsze, wiele ważnych kwestii skłania człowieka do wyboru konkretnego kandydata. Mając to na uwadze, chciałbym skupić się na tym, co usłyszeliśmy od wielu z Państwa: na Państwa przemyśleniach na temat możliwego wyniku wyborów, szczególnie w odniesieniu do przyszłej polityki gospodarczej i tego, w jaki sposób może ona wpłynąć na portfele i plany emerytalne, nad których budową wszyscy Państwo tak ciężko pracowali.

Pomiędzy dwoma kandydatami istnieje wyraźna różnica w poglądach i polityce. W czasie, gdy społeczeństwo oczekuje na wyniki wyborów, miliony Amerykanów zaczęły przygotowywać swoje portfele na każdy z tych wyników. My w U.S. Money Reserve, wraz z wieloma analitykami, a także - na podstawie liczby połączeń telefonicznych od naszych klientów - jeszcze więcej z Państwa uważa, że w każdym z tych scenariuszy nadszedł czas na "ochronę majątku".

Dlaczego złoto może zyskać, jeśli Joe Biden wygra wybory prezydenckie

Zdaniem wielu analityków, jeśli Joe Biden wygra wybory prezydenckie, może dojść do poważnych zakłóceń gospodarczych. Uważają oni, że jego polityka gospodarcza i środowiskowa może spowodować znaczną utratę dochodów Amerykanów w całym kraju.

 • Badanie przeprowadzone przez Hoover Institution, o którym donosi Fox Business, wykazało, że polityka Bidena może doprowadzić do strat w wysokości około 6 500 dolarów rocznie na gospodarstwo domowe. Na przykład jego polityka dotycząca szczelinowania wywołuje obawy niektórych przedstawicieli sektora naftowego i gazowego, że mogą zniknąć miejsca pracy przy szczelinowaniu.
 • W felietonie dla The Boston Globe komentator ekonomiczny Stephen Moore napisał, że prezydentura Bidena może doprowadzić do największej podwyżki podatków w historii, wyższych "podatków od śmierci", masowego dofinansowania stanów i podwyższenia płacy minimalnej nawet w stanach o niższych kosztach utrzymania, co utrudni przetrwanie małym firmom w tych stanach.
 • Podatek od zysków kapitałowych to jedna z dziedzin, o którą bardzo martwią się nasi klienci. Zwycięstwo Bidena mogłoby spowodować wzrost stawki podatku od zysków kapitałowych do 39,6% dla osób o dochodach powyżej 1 miliona dolarów. To oznacza wzrost z 23,8%, czyli stawki 20% plus 3,8% podatku od dochodów z inwestycji netto (NIIT). Biden zaproponował również likwidację tzw. step-up in base. Ta zasada podatkowa stanowi, że jeśli spadkobierca sprzeda odziedziczone aktywo (np. 7000 akcji firmy Apple), wówczas opodatkowanie zysków kapitałowych przy jakiejkolwiek przyszłej sprzedaży jest uzależnione od wartości aktywa w momencie odziedziczenia, a nie od daty pierwotnego zakupu. Jeśli aktywa znacznie zyskują na wartości w miarę upływu czasu, zwiększenie podstawy opodatkowania pozwala spadkobiercy zaoszczędzić sporo na zyskach kapitałowych. (Andrew Keshner z MarketWatch, 10/24/2020)
 • Prezydentura Bidena może oznaczać więcej bodźców gospodarczych niż druga kadencja Trumpa, ale może też skutkować wyższymi podatkami dla firm, osób o wyższych dochodach i zysków kapitałowych. (FIDELITY VIEWPOINTS-10/22/2020)
 • Podczas gdy prezydent Trump skupił się na deregulacji, administracja Bidena mogłaby prawdopodobnie ponownie uregulować niektóre branże. Wśród potencjalnych celów są paliwa kopalne, usługi finansowe, opieka zdrowotna i duże technologie. (FIDELITY VIEWPOINTS-10/22/2020)
 • Wykupy akcji były znaczącym źródłem zysków dla posiadaczy portfeli w ciągu ostatniej dekady. Demokraci mogą dążyć do ich ograniczenia, natomiast republikanie prawdopodobnie poprą utrzymanie status quo. (FIDELITY VIEWPOINTS-10/22/2020)
 • Biden zaproponował podniesienie najwyższej stawki podatkowej dla korporacji do 28% z 21%, a dla osób fizycznych do 39,6% z 37%, traktując zyski kapitałowe i dywidendy, obecnie opodatkowane według najwyższej stawki 20%, jako zwykły dochód. (FIDELITY VIEWPOINTS-10/22/2020)

Dlaczego złoto może zyskać, jeśli Donald Trump wygra wybory prezydenckie?

Jeśli prezydent Trump wygra drugą kadencję, niektóre z jego polityk mogą być korzystne dla złota. W przeszłości prezydent Trump krytykował Rezerwę Federalną za niewystarczające obniżanie stóp procentowych, a nawet chciał, aby stopy procentowe przeszły na poziom ujemny, aby konkurować z innymi krajami o ujemnych stopach procentowych.

11 września 2019 r. prezydent Trump napisał na Twitterze: "Rezerwa Federalna powinna obniżyć nasze stopy procentowe do ZERO lub mniej." Powtórzył te argumenty 12 maja 2020 r., kiedy zatweetował: "Tak długo, jak inne kraje otrzymują korzyści z ujemnych stóp, USA również powinny przyjąć "DAR". Wielkie liczby!". Polityka przedłużających się niskich stóp procentowych może być szkodliwa dla siły dolara w stosunku do innych walut, a tym samym przyczynić się do zwiększenia znaczenia posiadania fizycznego złota.

Trump wykazuje również przychylność dla powrotu do standardu złota. Jedna z nominowanych przez Trumpa osób do Zarządu Rezerwy Federalnej, ekonomistka Judy Shelton, która została zatwierdzona na początku tego roku, publicznie wyraziła zainteresowanie powrotem Stanów Zjednoczonych do standardu złota.

Warto też zauważyć, że w czasie pierwszej kadencji Trumpa cena złota stale rosła. Wzrost ten poprzedzał nawet ostatni kryzys gospodarczy. Na przykład, na początku kadencji Trumpa cena złota wynosiła 1210 dolarów za uncję, a przed wybuchem epidemii koronawirusa znajdowała się w przedziale 1500 dolarów za uncję.

 • Spokojna wygrana Trumpa 3 listopada byłaby "najbardziej korzystnym wynikiem" dla rynków, napisali analitycy JP Morgan w nocie do posiadaczy portfeli w poniedziałek. W przypadku reelekcji Trumpa rynki akcji mogłyby odnotować wzrost o 12,6%, podczas gdy zwycięstwo Demokratów byłoby "przeważnie neutralne". (Leandra Bernstein Sinclair Group Monday-10/26/2020)
 • Większe wypłaty, dodatkowe oszczędności: Jeśli administracja Trumpa ostatecznie wprowadzi w życie takie pomysły jak obniżka podatku od wynagrodzeń i ewentualne obniżki podatku dochodowego dla podatników o średnich dochodach, wiele osób może otrzymać większe wypłaty. W takim przypadku sensowne byłoby przeznaczenie tej nadwyżki na oszczędności, zdywersyfikowane aktywa portfelowe i długoterminowe cele finansowe. Upewnienie się, że te dodatkowe fundusze zostaną odłożone, a nie wydane, może pomóc w uniknięciu problemów finansowych w przyszłości. (Ben Rizzuto CRPS®, Retirement Director Trader's Insight-10/23/2020 )
 • Prezydent Trump zaproponował obniżenie podatku od zysków kapitałowych z obecnej stawki 20% do 15% oraz indeksowanie go do inflacji. (Nie jest jasne, czy obejmowałoby to 3,8% NIIT.) (Ben Rizzuto CRPS®, Retirement Director Trader's Insight-10/23/2020)
 • Główny strateg rynkowy Ryan Detrick z LPL Financial twierdzi, że zwycięstwo Trumpa może być najbardziej korzystne, ponieważ akcje "bardziej lubią, gdy prezydent wygrywa reelekcję". Detrick oparł swoją ocenę na danych historycznych pokazujących, że indeks S&P 500 radzi sobie lepiej rok po reelekcji urzędującego prezydenta niż za czasów nowej administracji. (Leandra Bernstein Sinclair Group Monday-10/26/2020)

Niektóre czynniki korzystne dla złota są prawdziwe dla każdego z kandydatów.

Niezależnie od tego, kto będzie dzierżył klucze do Gabinetu Owalnego, musimy zmierzyć się z pewnymi realiami.

 • Dług ekonomiczny kraju wzrasta szybciej niż kiedykolwiek w historii.
 • Wydatki konsumpcyjne uległy spowolnieniu w tempie, które - jak wielu się obawia - jeszcze bardziej sparaliżuje przedsiębiorstwa.
 • Branża turystyczna, nieruchomości komercyjne, branża usługowa i tradycyjny handel detaliczny wiszą na włosku, a ostatni dramatyczny wzrost liczby zachorowań na COVID-19 prawdopodobnie spowoduje dalsze problemy w tych branżach.
 • Rezerwa Federalna może być bliżej niż kiedykolwiek, by zezwolić na uznanie kryptowaluty za walutę "ubezpieczalną".
 • Wiele firm i branż wciąż stoi na chwiejnym gruncie. Jeśli wybory wygra któryś z nich, złoto i inne metale szlachetne mogą nadal przynosić znaczące korzyści portfelom.

Nigdy nie było wyraźnego trendu, co do tego, co dzieje się z cenami złota bezpośrednio po wyborach. W związku z tym Citigroup zasugerował ostatnio, że złoto może osiągnąć nowy rekordowy poziom. Niepewność związana z wyborami i opóźnienia dotyczące ich wyniku mogą być "niedoceniane przez rynki metali szlachetnych" - stwierdzili analitycy, w tym Aakash Doshi, w kwartalnej prognozie dotyczącej towarów. Prognoza banku zakłada wzrost cen kruszcu do końca roku o ponad 200 dolarów za uncję.

Niezależnie od tego, kto wygra w Białym Domu, jedna rzecz jest jasna dla wszystkich Amerykanów: Przyszłość jest wypełniona wieloma niewiadomymi. Biorąc pod uwagę ciągłą niepewność ekonomiczną i polityczną, niezwykle ważne jest, aby chronić swój majątek i działać już teraz, aby zabezpieczyć swoją przyszłość w przypadku jakichkolwiek wyników. Wielu naszych klientów sięga po metodę ochrony majątku, która cieszy się zaufaniem od dziesięcioleci: złoto. A Ty?

Share this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsNowe tysiąclecie amerykańskiego zadłużenia2021-09-02W kwestii
złota działaj - nie reaguj.
2021-08-25W tym tygodniu warto spróbować czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Siła
ustawicznego kształcenia dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11