Złoto odetchnęło po największym miesięcznym wzroście od 3 lat

Kontrakty terminowe na złoto nie zmieniły się w poniedziałek po tym, jak w zeszłym tygodniu zanotowały największy miesięczny wzrost od trzech lat, ale metal szlachetny może się umocnić dzięki presji na amerykańskie akcje.

Złoto z dostawą na kwiecień na Comex GCJ5, -0,23%, osiadło na poziomie 1.279,20 dolarów za uncję, bez zmian w stosunku do piątku, podczas gdy marcowe srebro SIH5, -1,70%

wspięło się o 43 centy, lub 2,6%, do 17,21 dolarów za uncję.

W ujęciu ciągłym złoto wzrosło w styczniu o ponad 8%, znajdując wsparcie, gdy inwestorzy szukali przystani wśród obaw o perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego, a także zawirowań na rynkach politycznych i finansowych.

"Podstawy makro w postaci załamujących się wartości walut, globalnych bodźców i ujemnych stóp nadal wspierają argument za większym wzrostem złota" - napisał Peter Hug, dyrektor ds. globalnego handlu w Kitco Metals.

Jak zauważono w piątek, napływy do produktów giełdowych na złoto gwałtownie wzrosły w zeszłym miesiącu. Tymczasowe szacunki dotyczące całego miesiąca pokazują, że fizycznie wspierane produkty exchange-traded wzrosły o 68,7 ton w styczniu, co jest prawdopodobnie największym napływem od września 2012 roku, według analityków Barclays.

Barclays

"Napływ jest znaczący na wielu poziomach; jest pierwszym po pięciu prostych miesiącach umorzeń netto i jest pokaźny" - powiedzieli analitycy Barclays. "Uważamy, że prawdopodobnie niepewność w całej Europie i Japonii powstrzymała na razie falę odpływów, przy 14 prostych sesjach wpływów, których nie widziano w całym przepływie ETP od 2010 r.

"

Zauważyli, że większość zakupów miała miejsce w SPDR Gold Trust GLD, -0,40%

na poziomie 49,35 mln ton, chociaż produkty notowane w Europie również przyciągnęły świeże zainteresowanie.

To pracowity tydzień dla danych ekonomicznych z USA. Kontrakty terminowe na złoto wykazały niewielką reakcję na opublikowane w poniedziałek rano dane o dochodach osobistych i wydatkach konsumentów w grudniu. Żółty metal nie zareagował też zbytnio na indeks produkcji Instytutu Zarządzania Podażą, który spadł do słabszego niż oczekiwano styczniowego odczytu 53,5% z 55,1% w grudniu.

Najważniejszym wydarzeniem tygodnia będzie piątkowa publikacja nonfarm payrolls i innych danych z rynku pracy za styczeń. Ekonomiści ankietowani przez MarketWatch przewidują, że payrollsy wzrosną o 245 000 w porównaniu do 252 000 w grudniu.

Ta historia pierwotnie pojawiła się w MarketWatch autorstwa Williama Wattsa i Sue Chang. Zobacz artykuł tutaj.

Share this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ wypróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o
pomoc2021-08-11Moc kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11