Złoto powraca do mody po 15 bilionach dolarów globalnej przeceny

Trwająca od maja rutyna na światowych rynkach akcji o wartości 15 bilionów dolarów ponownie rozbudza zainteresowanie złotem wśród inwestorów szukających bezpieczeństwa.

Fundusze hedgingowe i inni duzi spekulanci w zeszłym tygodniu ponad dwukrotnie zwiększyli swoje pozycje netto w złocie, zaledwie trzy tygodnie po tym, jak byli najbardziej niechętni w historii. Udziały inwestorów w złocie za pośrednictwem exchange-traded products rosną w najszybszym tempie od roku, a wartość ETPs skoczyła o 3 miliardy dolarów w 2016 roku.

Bullion odnotował odrodzenie swojej atrakcyjności jako przystani po tym, jak w zeszłym roku był głównie ignorowany w obliczu ataków terrorystycznych w Paryżu w listopadzie i greckich negocjacji bailoutowych w lipcu. Tym razem, obawy o globalne rynki będą wspierać metal, analitycy Citigroup Inc. kierowani przez Eda Morse'a powiedzieli w zeszłym tygodniu, jak podnieśli swoją prognozę cen na 2016 rok.

"Ludzie stali się zadufani w ryzyku, zarówno makroekonomicznym, jak i geopolitycznym" - powiedział George Milling-Stanley, szef inwestycji w złoto w State Street Global Advisors z siedzibą w Bostonie, która nadzoruje 2,4 biliona dolarów. "To, co wyszło z mody, może powrócić. Ta atmosfera, w której ludzie czują się całkowicie spokojni i nieporuszeni, moim zdaniem zaczyna odchodzić. Złoto jest bardzo dobrą transakcją risk-off i myślę, że ludzie zaczynają bardzo, bardzo uważnie przyglądać się ryzykownym pozycjom, które mają na wielu innych rynkach."

Podwójne zakłady

Futures zyskały 4,4 procent w styczniu do 1.107,30 dolarów za uncję na Comex w Nowym Jorku, zmierzając do największego miesięcznego zysku od roku. Pozycja długa netto zarządzanych pieniędzy w kontraktach futures i opcjach na złoto osiągnęła 1.934 kontrakty w tygodniu zakończonym 19 stycznia, według danych amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission opublikowanych trzy dni później. To wzrost z 902 tygodni wcześniej i porównanie z rekordową pozycją krótką netto 24 263 utrzymywaną pod koniec ubiegłego roku.

Jak dotąd w styczniu inwestorzy włożyli w fundusze ETF oparte na metalach szlachetnych 1 mld dolarów - wynika z najnowszych danych Bloomberga. Jest to największa miesięczna ekspansja od roku. Udziały w globalnych złotych ETF-ach wzrosły powyżej 1.500 ton metrycznych do poziomu najwyższego od listopada.

Złoto spadło w zeszłym roku o 10 procent, ponieważ inwestorzy czekali na pierwszą od 2006 roku podwyżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, która w końcu nastąpiła w grudniu. Prezes Fed z Bostonu Eric Rosengren powiedział w tym miesiącu, że przewidywana przez bank centralny ścieżka dalszego zacieśniania polityki jest zagrożona, powołując się na spadające szacunki dotyczące wzrostu gospodarczego w USA. Wyższe stopy ograniczają powab złota jako alternatywnej inwestycji, ponieważ nie przynosi ono zysków.

Atrakcyjność złota w tym miesiącu "może mieć częściowo związek z równoważeniem portfela inwestorów" - powiedział Kevin Caron, strateg rynkowy i zarządzający portfelem z Florham Park w New Jersey, który pomaga nadzorować 180 miliardów dolarów w Stifel Nicolaus & Co. "Cena wejścia tutaj bliżej 1000 dolarów niż 2000 dolarów ma o wiele więcej sensu".

W modzie

Złoto wspina się na obawy o dalsze zarażanie z Chin, niestabilne rynki akcji i napięcia na Bliskim Wschodzie, powiedział Citigroup w raporcie z 19 stycznia. Bank podniósł swoją prognozę na 2016 rok o 7,5 proc. do 1.070 dolarów. Zawirowania będą wspierać ceny w tym kwartale, zanim silniejszy dolar zakończy rajd w dalszej części roku, powiedzieli analitycy.
Złoto osiągnęło w grudniu pięcioletnie minimum, ponieważ dolar się umocnił, a inflacja w USA pozostała w stagnacji, co zmniejszyło popyt na metal jako magazyn wartości. Koszty życia w USA nieoczekiwanie spadły w grudniu, co było spowodowane spadkiem cen towarów. Spowolnienie Chin łączy się z niższymi cenami ropy naftowej i konkurencyjnymi dewaluacjami walut, aby zwiększyć ryzyko deflacji na całym świecie, miliarder inwestor George Soros powiedział w wywiadzie Bloomberg Television w zeszłym tygodniu.

"Dostajemy krótkoterminowe odbicie w oparciu o wyprzedaż ropy i akcji, ale podstawowe podstawy, oczekiwania inflacyjne nie zmieniły się" - powiedział Rob Haworth, starszy strateg inwestycyjny z Seattle w U.S. Bank Wealth Management, który nadzoruje 128 miliardów dolarów aktywów.

Ta historia pierwotnie pojawiła się w BloombergBusiness by Luzi-Ann Javier on January 24, 2016. View article here.

Bloombergglobal selloffgoldgold pricesstock marketShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
lub nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11