Inwestujący w złoto mają wiele możliwości: mogą kolekcjonować biżuterię inwestycyjną, kupować akcje spółek, które zajmują się rynkiem metali szlachetnych, czy też lokować kapitał w funduszach inwestycyjnych, które inwestują w sektory związane z tym metalem. Można również nabyć złoto inwestycyjne w sztabkach lub monetach bulionowych.
Nawet najbardziej odległe zakątki globu uznają złote monety bulionowe
Złote monety często kojarzone są z monetami kolekcjonerskimi. Jednak monety bulionowe lub monety inwestycyjne wykonane ze złota lub innych metali są zupełnie inne. Po pierwsze, monety bulionowe emitowane są w celu inwestowania w nie kapitału. Dlatego też ich nakład nie jest ograniczony przez rok, ale zależy od popytu na rynku. Złote monetynie są emitowane w kolekcjach tematycznych lub w związku z ważnymi rocznicami. Dlatego też ich design rzadko jest "odświeżany". Większość złotych monet bulionowych wybijanych w danej mennicy różni się jedynie datą emisji. Warto zaznaczyć, że monety bulionowe nie są traktowane jako środek płatniczy. Ich wartość nominalna jest określana na podstawie ich wagi i czystości. Monety bulionowe są łatwo rozpoznawalne w odległych zakątkach świata i mogą być łatwiej odsprzedane niż lokalne monety kolekcjonerskie.
Złoto bulionowe - monety, które nie są ograniczone do wagi 1 uncji
Inwestorzy najczęściej kupują złote monety bulionowe o wadze 1 uncji. Mennice emitują jednak również monety o wadze 1/10 i 1/4 uncji złota. Należy pamiętać, że monety bulionowe są zazwyczaj wykonane ze złota najwyższej próby, czyli 9999, ale mogą być również ex. Krugerrand z RPA czy Amerykański Złoty Orzeł wykonane są z 22 karatowego złota. Miedź jest często dodawana do monet bulionowych, aby zwiększyć ich twardość i zmniejszyć zarysowania. Monety te są cięższe niż te z dodatkiem innych metali. Nominał, którym są opisane wskazuje, ile czystego złota zostało użyte do ich wybicia.
Inwestorzy zainteresowani zakupem znajdą złote monety w mennicy krakowskiej, w tym monety najbardziej poszukiwane wśród wielu lokalnych dostawców. Filharmonicy Wiedeńscy, Britannia, czy wspomniane już Krugerrandy.
Numizmatyka może być dobrą inwestycją - pomyśl o monetach kolekcjonerskich
Złote monetysą czymś więcej niż tylko środkiem płatniczym. Są one również obiektem wielu westchnień numizmatyków na całym świecie. Pierwotnym celem numizmatyki było badanie monet, medali, a później papierowych banknotów. Stała się ona jednak kultowym hobby. Wielu hobbystów traktuje jednak kupowanie monet jako sposób na osiąganie wymiernego dochodu i inwestowanie swoich oszczędności. Z tym problemem skrzętnie radzą sobie mennice z całego świata, które co roku produkują tysiące pięknych monet okolicznościowych ze srebrnego i złotego kruszcu.
Jaki jest cel kolekcjonowania monet okolicznościowych?
Istnieje wiele powodów, dla których ludzie zbierają banknoty lub monety. Niektórzy uwielbiają możliwość płacenia monetami i banknotami, dlatego zbierają pieniądze z różnych krajów. Inni skupiają się na numizmatach, które zostały wyemitowane w związku z ważnymi wydarzeniami historycznymi lub narodzinami czy śmiercią wybitnej osoby ze świata polityki lub kultury. Inni szukają monet, które mają konkretny temat, taki jak muzyka lub natura. Istnieją również hobbyści, którzy nie dbają o numizmaty wykonane w dużych ilościach z miedzi niklu mosiądzu lub mosiądzu, a zamiast tego szukają monet okolicznościowych wykonanych z metali szlachetnych, takich jak złoto i srebro. Te numizmaty mogą być droższe niż zwykłe monety kolekcjonerskie, ale są świetną inwestycją. Cena srebrnych i złotych monet numizmatycznych może wzrosnąć z czasem ze względu na ograniczoną podaż każdego wzoru, jak również potencjalny wzrost wartości kruszcu, z którego są wykonane.