Dlaczego monety nadal są jedną z najtrwalszych kolekcjonerskich zabawek na świecie

Metale szlachetne. Ich ponadczasowy urok i niekończąca się pogoń ludzkości to powody, dla których monety numizmatyczne rok po roku pozostają na szczycie kolekcjonerstwa.

Przez tysiąclecia srebro i złoto zapewniały posiadaczowi bogactwo i prestiż, ale w 1935 roku, nowy srebrny dolar kanadyjski pokazał, że moneta może reprezentować coś więcej. Był to Srebrny Jubileusz Króla, i kiedy Mennica Królewska w Londynie (Anglia) zaprosiła Dominia do przyłączenia się do obchodów z pamiątkowymi srebrnymi medalami, Kanada ogłosiła, że wyemituje srebrnego dolara.

Czy wiesz, że...?

Do 1935 r. każda kanadyjska moneta była projektowana w Londynie, a narzędzia i matryce wysyłane do Ottawy w celu wybicia, ale czasu było mało i Kanada szybko postanowiła stworzyć swój pierwszy całkowicie kanadyjski wzór - podróżnika i rdzennego przewodnika wiosłującego w canoe.

To było radykalnie nowe podejście. Nigdy wcześniej kanadyjska waluta nie oddawała ducha dzikiej przyrody i przemysłu pełnego przygód, który leżał u podstaw jej powstania. Opinia publiczna uwielbiała nową monetę, a srebrny dolar szybko stał się kamieniem węgielnym kolekcjonowania monet w Kanadzie. Proof Dollar 2020 upamiętniający 75. rocznicę zwycięstwa w Europie jest 61. emisją podtrzymującą tę tradycję i zawiera selektywne złocenie, które zostało wprowadzone w 2005 r., aby uczcić 40. rocznicę powstania flagi narodowej Kanady.

Srebrne dolary z tym prestiżowym złotym akcentem można nabyć jedynie poprzez coroczny zestaw Proof Set, ekskluzywną prezentację kanadyjskich monet obiegowych, która została zainspirowana zwiększonym popytem kolekcjonerów na zestawy próbne.

Zestawy próbne nigdy nie były przeznaczone do sprzedaży publicznej, ale były wręczane wizytującym dygnitarzom jako "okazy" jakości rzemiosła, którego mogli oczekiwać od Mennicy. Zainteresowanie kolekcjonerów Zestawami Wzorcowymi wzrosło w 1937 roku, dwa lata po wprowadzeniu srebrnego dolara voyageur, kiedy to wszystkie monety obiegowe zaczęły zawierać prawdziwie kanadyjskie wzory, a nasiliło się jeszcze bardziej przy okazji emisji z okazji stulecia w 1967 roku. Wyraziste wykończenie okazu (relief brylantowy na równoległym tle) stało się stałym elementem programu numizmatycznego na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1976 roku (Montreal). Wkrótce potem, zestaw Proof Set podniósł kolekcjonowanie monet na wyższy poziom, oferując wzory kanadyjskich monet obiegowych w srebrze próby 925* z ostatecznym wykończeniem w postaci oszronionych detali na brylantowym tle.

Ale srebro nie było jedynym metalem szlachetnym w grze.

Rafinacja złota stanowiła główną część działalności Mennicy od 1911 roku, a w latach 60-tych była ona jednym z największych graczy na świecie. Złote monety stawały się coraz popularniejszą alternatywą dla kruszcu, a w 1976 roku Mennica wyemitowała dwie złote monety jako część programu monet na Letnią Olimpiadę. Od tego czasu, każdego roku, te 14- i 22-karatowe złote monety dostarczają kolekcjonerom wygodnych sposobów na zdobycie złota w formie limitowanych dzieł sztuki, które celebrują wyraźnie kanadyjskie tematy, takie jak 75. rocznica zwycięstwa w Europie, upamiętniona przez tę 14-karatową złotą monetę z 2020 r. ku czci Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych.

W połączeniu z corocznym srebrnym dolarem pamiątkowym, kolekcjonerzy mogą stale gromadzić płynną i stale powiększającą się galerię dokumentującą kanadyjskie doświadczenia, podczas gdy zestawy monet okolicznościowych i próbnych pokazują coroczną ewolucję kanadyjskich monet obiegowych z klasycznym pięknem, które przetrwa próbę czasu.

Przez tysiące lat monety były sercem transakcji handlowych, a starożytne rzemiosło, które od dawna było używane do ich produkcji, przetrwało jako nowoczesna, stale rozwijająca się forma sztuki. Dzisiejszy handel może być świadkiem coraz mniejszej ilości transakcji gotówkowych, ale monety oddają istotę ludzi i narodów, które za nimi stoją w sposób, w jaki żaden kredyt, debet czy przelew elektroniczny nigdy nie byłby w stanie tego dokonać.