Kolekcjonowanie historii

Kiedy Kanadyjska Mennica Królewska po raz pierwszy zadzwoniła do emerytowanego chorążego inżyniera wojskowego Eda Storeya z prośbą, aby został doradcą historycznym w sprawie monety wojskowej, wiedział on, że jego życiowa skłonność do "pakowania się" w końcu znalazła swoje przeznaczenie.

Storey kolekcjonuje sprzęt wojskowy i mundury od lat 70-tych. Od początku interesował się historiami kryjącymi się za artefaktami, tak samo jak samymi przedmiotami. W rezultacie zdobył głęboką wiedzę na temat tego, co ludzie w wojsku nosili, jak to nosili i jak wyglądało używanie tego sprzętu przez żołnierzy. Jest autorem publikacji, a uniwersytety i muzea korzystają z jego wiedzy. Mimo to, waha się przed określeniem siebie mianem "eksperta".

"Dla mnie 'ekspert' oznacza perfekcję," mówi Storey. "Ja widzę siebie jako entuzjastę. Wiąże się z tym duża odpowiedzialność. To nie jest tylko 'historia', to czyjaś historia. Jesteśmy im to winni, aby zrobić to dobrze".

Pierwsza konsultacja Storey'a dla Mennicy miała miejsce podczas przygotowań do 75 rocznicy D-Day. Projekt monety przewidywał odcisk buta w piasku, aby upamiętnić lądowanie na plaży w Normandii, a Mennica musiała wiedzieć jak wyglądałby wtedy spód buta kanadyjskiego żołnierza. Kolekcja Storey'a zawierała kilka par butów z tamtej epoki i był on w stanie dostarczyć zespołowi projektantów referencje fotograficzne.

"Diabeł tkwi w szczegółach," mówi Storey. "Wiem to z mojej pracy jako kartograf. Kiedy pracujesz nad projektem mapy przez długi czas, możesz mieć sto rzeczy w porządku - ale kiedy zostanie wydrukowana, ktoś zauważy, że jedna rzecz się pomyliła". Mówi, że podziwia poświęcenie Mennicy, aby szczegóły były tak poprawne, jak to tylko możliwe.

ŁĄCZENIE POKOLEŃ
Dla Storey'a Dzień Wybuchu V E i historia militarna Kanady to nie tylko zainteresowania zawodowe, ale także sprawy osobiste. Jego wujek służył w Królewskim Kanadyjskim Korpusie Posiłkowym, 4 Kanadyjskiej Dywizji Pancernej. Walczył od wybuchu wojny w Normandii do wyzwolenia Holandii i Niemiec, a następnie służył jako część sił okupacyjnych, wracając do domu w 1946 roku. Ojciec Storey'a również był żołnierzem zawodowym, a sam Storey służył w byłej Jugosławii, Hondurasie, Bośni i Afganistanie. Syn Storey'a kontynuuje rodzinną tradycję i jest obecnie rezerwistą w Kanadyjskiej Królewskiej Marynarce Wojennej.

"Każdego 11 listopada wiele rzeczy przechodzi mi przez głowę", mówi. "Myślę o moim ojcu, wujku i moich własnych doświadczeniach i myślę, że teraz zaczynam rozumieć, co niektórzy ze starszych weteranów czuli przez dziesięciolecia".

Dzielenie się tymi uczuciami z nowym pokoleniem jest częścią tego, dlaczego był zadowolony z doradztwa w sprawie pamiątkowej kolekcji Koniec II Wojny Światowej Mennicy. Uważa on, że ważne jest, aby pamiętać o poświęceniach i osiągnięciach Kanady, a realistyczne, dokładne szczegóły na monetach mogą pomóc przyciągnąć ludzi i nadać przedstawionym wydarzeniom pewien rodzaj bezpośredniości.

Srebrny srebrny dolar próbny 2020 z okazji 75. rocznicy Dnia Wybrzeża Kości Słoniowej jest tego doskonałym przykładem. Umieszcza on w centrum uwagi tych, którzy walczyli na froncie, a jednocześnie wciąga widza w świętującą scenę za nimi. To właśnie ta atmosfera przyjęcia najbardziej odpowiada Storey'owi.

"Na twarzach wszystkich widać wzruszenie: wszystko może wrócić do normy. To prawie jak zakończenie bajki."

OD WOJOWNIKÓW DO STRAŻNIKÓW POKOJU
Storey mówi, że pod wieloma względami II Wojna Światowa stworzyła szablon dla roli Kanady jako siły pokojowej w drugiej połowie XX wieku i w XXI wieku.

"Nigdy nie byliśmy imperium kolonialnym, tak jak inne narody", mówi Storey, "więc po wojnie Narody Zjednoczone ufały, że jesteśmy szczerymi i uczciwymi pośrednikami - nie mieliśmy żadnych ukrytych motywów. Ta reputacja w pewnym sensie utrwaliła się". Zauważa on, że aby być dobrymi rozjemcami, żołnierze muszą być również dobrymi wojownikami, a Kanadyjczycy udowodnili, że byli nimi zarówno podczas II Wojny Światowej, jak i po niej. Za swoją troskę o ludzi, którzy cierpieli pod okupacją w czasie wojny, Kanadyjczycy zyskali reputację "współczujących i godnych zaufania zwycięzców".

To pojęcie jest znane wielu młodym Kanadyjczykom, nawet jeśli II Wojna Światowa i nasza rola w niej wydaje się być wspomnieniem dawnym i niemożliwym do odtworzenia. Jednak dla Storey'a te dwie sprawy są ze sobą nierozerwalnie związane i jest on dumny, że może przyczynić się do powstania monet takich jak Proof Dollar, które pomogą zachować bardziej odległe wspomnienia.

Mówi, że jest dumny z tego, że mógł przyczynić się do powstania monet Mennicy w sposób, w jaki był w stanie. I zyskał nowy szacunek u swojej żony.

"Za całe moje zbieractwo lubi mówić, że mieszkam w 'Lesie Debili'," śmieje się Storey. "Cieszę się, że cała moja bezużyteczna wiedza na coś się przydaje!