Bieżące wydarzenia wskazujące na niestabilność walut papierowych

W czasach wojny lub kryzysu finansowego, banki centralne i rządy mogą odczuwać potrzebę pobudzenia aktywności gospodarczej poprzez manipulowanie walutą swojego kraju. Już w 60 r. n.e. przywódcy podejmowali działania mające na celu sztuczne kształtowanie krajobrazu gospodarczego poprzez interwencje walutowe, a czasami jawną manipulację walutą. Cesarz rzymski Neron obniżył wartość standardowego denara, waluty Imperium Rzymskiego, aby pomóc w finansowaniu odbudowy Rzymu po wielkim pożarze, podobnie jak cesarz Septymiusz Sewerus, aby sfinansować swoje wojsko. Przywódcy ci celowo obniżyli wartość denara poprzez zmniejszenie zawartości metali szlachetnych, którymi w tym przypadku było srebro. Zmniejszając zawartość srebra w denarze, Neron i Sewerus byli w stanie wyprodukować więcej monet z tej samej ilości metali szlachetnych.

Odbarwienie nie jest jednak jedyną metodą interwencji walutowej, jaką dysponują rządy i banki centralne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Mogą one wpływać na stopy procentowe, drukować więcej pieniędzy i dostosowywać stopę rezerw obowiązkowych, a także stosować wiele innych metod, aby kontrolować krajobraz gospodarki.

Podczas gdy posiadanie fizycznej gotówki może dawać poczucie stabilności (w końcu jest to coś, co można zobaczyć i dotknąć), dzisiejsze waluty papierowe mogą nie być tak silne, jak zwykło się sądzić. Jeśli myśleliście, że czasy wożenia gotówki na taczkach skończyły się po II Wojnie Światowej, pomyślcie jeszcze raz. Wenezuelczycy może nie używają taczek, ale z pewnością borykają się z poważnym poziomem inflacji. Obywatele Indii również borykają się z kryzysem gotówkowym. A w Stanach Zjednoczonych? Od 1971 roku siła nabywcza dolara spadła o co najmniej 85 procent, pisze Peter Ferrara. Zmienność papierowych walut nie należy już do przeszłości. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o kłopotach walutowych, z jakimi borykają się dwie rozwinięte gospodarki oraz o tym, jak możesz uniknąć porażki z powodu nieprzewidywalności gotówki.

Waluta Wenezueli jest tak zdewaluowana, że nie mieści się już w zwykłych portfelach

Jak zauważono w powyższym nagłówku Washington Post, inflacja w Wenezueli wymknęła się spod kontroli, do tego stopnia, że obywatele obnoszą się z ogromnymi stosami papierowej waluty w pudełkach i plecakach. Przestępczość rośnie, sklepy codziennie zmieniają swoje ceny, a ceny dóbr codziennego użytku na czarnym rynku szybują w górę, podczas gdy gospodarka Wenezueli skurczy się w tym roku o 10 procent.

Dlaczego Wenezuela przeżywa takie trudności gospodarcze? Kraj ten jest uzależniony od eksportu ropy naftowej, która stanowi 95 procent jego dochodów, a niestety zarówno ceny ropy, jak i jej produkcja drastycznie spadły. Wenezuelska waluta, bolivar, gwałtownie spadła zarówno z powodu inflacji, jak i dewaluacji.

Co to jest inflacja?

Inflacja występuje wtedy, gdy jednostka waluty deprecjonuje się tak bardzo, że potrzeba więcej jednostek walutowych, aby kupić tę samą ilość towarów lub usług niż w przeszłości. Krótko mówiąc, kiedy pojawia się inflacja, za swoje pieniądze dostajemy mniej rzeczy niż kiedyś.

Rok temu jeden dolar amerykański równał się 175 boliwarom. Teraz nawet banknot o największym nominale 100 boliwarów jest równoważny mniej niż 3 amerykańskim centom, pisze Reuters. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, do końca 2016 roku inflacja w Wenezueli ma osiągnąć 720 procent, co tylko pogorszy sytuację Wenezuelczyków, którzy spędzają całe dnie w kolejkach po podstawowe artykuły spożywcze i z obawą noszą w plecakach i torebkach ogromne paczki boliwarów.

W tym momencie wyższe ceny ropy "raczej nie rozwiążą kryzysu ekonomicznego, humanitarnego i politycznego", z którym boryka się Wenezuela, donosi USA Today, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że rząd Wenezueli przedkłada spłatę długów nad poprawę warunków życia swoich obywateli. Podczas gdy różnica w kursie wymiany dolara i boliwara nie jest tak dramatycznie duża, jak podczas szczytu niemieckiej hiperinflacji w 1923 roku (kiedy bilion marek był równoważny jednemu dolarowi, cytuje PBS), wenezuelska waluta nie jest na dobrej drodze do odzyskania równowagi.

Niespodziewany zakaz obrotu gotówką w Indiach doprowadził do chaosu, zamieszania, a nawet głoduW

nieplanowanym wystąpieniu telewizyjnym 8 listopada 2016 r. premier Indii Narendra Modi dał narodowi zaledwie cztery godziny informacji, że banknoty o nominałach 500 i 1000 rupii nie będą już legalnym środkiem płatniczym, donosi BBC. Decyzja została podjęta w celu rozprawienia się z korupcją i nielegalnym posiadaniem gotówki, ograniczenia uchylania się od płacenia podatków i przywrócenia do gospodarki miliardów dolarów z nierozliczonej gotówki. Trzy tygodnie po ogłoszeniu decyzji, zwykli Hindusi z trudem sobie z tym radzą. 500 i 1000 rupii stanowi około 86 procent całej gotówki w obiegu w Indiach, pisze Time, a karty debetowe i kredytowe nie są dostępne dla większości populacji. Nawet gdyby były, większość małych firm w Indiach ich nie akceptuje.

Co gorsza, istnieją poważne wątpliwości, czy istnieje wystarczająca ilość nowej waluty, aby nawet ułatwić wymianę wszystkich banknotów o nominałach 500 i 1000, które są w obiegu. A nawet gdyby istniała odpowiednia liczba banknotów, większość Hindusów nie ma łatwego dostępu do banku lub bankomatu, w którym mogliby dokonać wymiany.

"Gdyby tylko na tym lista problemów się kończyła" - pisze Time. Od czasu ogłoszenia, urzędnicy wielokrotnie zmieniali "przepisy dotyczące tego, kto i w jakich okolicznościach może wypłacić ile pieniędzy oraz gdzie stare banknoty mogą być nadal używane". Efektem tego jest powszechne zamieszanie społeczne w i tak już chaotycznej sytuacji".

 

W niepewnych czasach, zwiększanie rezerw gotówkowych i zmniejszanie ekspozycji na kapryśne rynki finansowe "oczywiście ma sens", mówi John Mauldin z Mauldin Economics. Jednakże, z ekonomicznego i historycznego punktu widzenia, istnieje wiele powodów, dla których złoto może okazać się aktywem o lepszych wynikach niż trzymanie jedynie gotówki. Przeczytaj więcej o zaletach i wadach posiadania gotówki zamiast złota i zadzwoń pod numer 1-844-307-1589

, by uzyskać szybkie odpowiedzi na najtrudniejsze pytania dotyczące złota. Account Executives czekają, by pomóc Ci dowiedzieć się więcej.

 

W

ciągu jednej nocy zmienił się krajobraz ekonomiczny dla 1,25 miliarda Hindusów. Wielu obywateli utknęło w posiadaniu pieniędzy, których żaden sklepikarz ani sprzedawca nie chce przyjąć. Nie mogąc dostać się do miejsc wymiany lub miejsc wymiany z odpowiednią ilością nowej waluty, niektórzy Hindusi dosłownie żebrzą o kredyt na straganach z żywnością, aby móc się najeść, jak donosi Time. Nawet jeśli ci obywatele mają pieniądze w ręku, są one skutecznie bezużyteczne... i stały się takie w ciągu zaledwie kilku godzin.

Przeczytaj więcej na ten temat na: http://monetybulionowe.eu