Ceny złota: Banki centralne kupują złoto nawet w najtrudniejszych czasach

Złoto jest obecnie ignorowane w świetle gwałtownie rosnących cen Bitcoina, ale jest to świetna okazja. Ceny złota mogą znacznie wzrosnąć, a ci, którzy je posiadają, mogą osiągnąć duże zyski.

Co jest takiego dobrego w żółtym metalu szlachetnym?

Inwestorzy powinni zwrócić uwagę na wielkich nabywców na rynku złota: banki centralne. Pozostają one wielkimi nabywcami złota i nie wygląda na to, by obchodziło je, dokąd zmierzają ceny złota. Banki centralne chcą go po prostu więcej.

Rozważmy to: w 2020 roku banki centralne zakupiły 272,9 ton złota do swoich rezerw. (Źródło: "Gold Demand Trends Full Year and Q4 2020", World Gold Council, 28 stycznia 2021 r.).

Co prawda, liczba ta była o 59% niższa od tego, co zakupiły w 2019 roku, ale mówi jedno: nawet w najtrudniejszych ekonomicznie czasach banki centralne kupują złoto i lubią ten metal. Bądźmy szczerzy, 2020 nie był świetnym rokiem dla banków centralnych. Musiały one podjąć ekstremalne środki, aby upewnić się, że ich gospodarki się nie rozpadną. Można się było spodziewać, że będą sprzedawać swoje złoto. Jednak nie zrobiły tego. Zamiast tego kupiły więcej.

Co dalej?
Zrozumcie powód, dla którego banki centralne kupują złoto: żółty metal szlachetny zasadniczo zmniejsza zmienność ich rezerw. Ponieważ banki centralne posiadają w swoich rezerwach wiele walut, potrzebują czegoś, co zabezpiecza je przed walutami. Złoto doskonale spełnia to zadanie.

Trzeba też zrozumieć, kto ostatnio kupuje złoto. Nie są to główne banki centralne, takie jak Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych czy Europejski Bank Centralny (EBC), ale mniejsze banki. Przez długi czas mniejsze banki centralne były pod wrażeniem, że dolar amerykański i inne waluty są świetne dla ich rezerw. Teraz potrzebują jakiejś kotwicy w swoich rezerwach, a złoto jest tym, ku czemu grawitują.

Do tej pory to banki centralne z gospodarek wschodzących kupowały złoto. To jeszcze nie koniec. Potrzebują jeszcze dużo więcej tego metalu szlachetnego i będą kupować bez informowania kogokolwiek. Jeśli ogłoszą to otwarcie, ryzykują, że ceny złota pójdą w górę.

Prognoza cen złota na rok 2021 i lata następne

Drogi czytelniku, byłem byczo nastawiony do złota już w 2015 r., kiedy żółty metal był nazywany zwierzęcą skałą i slam-dunk sell. Nadal jestem byczo nastawiony.

Wierzę, że ruch w górę na złocie jeszcze się nie skończył. W 2020 roku byliśmy świadkami ogromnego wzrostu popytu inwestycyjnego na złoto, gdy banki centralne wycofały się z inwestycji. Czy w 2021 roku banki centralne powrócą na rynek złota? Jeśli tak, to czy ceny złota utrzymają się na poziomie 1 850 USD za uncję?

Myślę, że rok 2021 będzie kolejnym rokiem, w którym ceny złota będą rosły. Jak na razie jest dobrze. Nie chciałbym zobaczyć pionowego ruchu cen tego metalu, ponieważ takie ruchy nie są trwałe w dłuższej perspektywie. Stopniowy wzrost jest wystarczająco dobry.

W środku tego wszystkiego, ważne jest, aby zwrócić uwagę na górników złota. Bardzo ucierpieli w latach 2013-2018. Zostali zmuszeni do wprowadzenia pewnych porządków w swoich operacjach i obniżenia kosztów. Teraz, jeśli ceny złota pójdą wyżej, akcje górników złota mogą być poważnymi maszynami do zarabiania pieniędzy dla inwestorów. Mogą one nie tylko zapewnić wzrost wartości kapitału; mogą również zapewnić dochód z dywidendy.