Co może oznaczać prezydentura Trumpa dla kupujących złoto

Po dramatycznej kampanii Donald Trump zdobył 62 głosy elektorskie więcej niż Hillary Clinton i został 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Teraz wszyscy zastanawiają się... czy jest to "Brexit dla Ameryki", czy "czas dla Ameryki, aby związać rany podziału", jak powiedział Trump w swoim pierwszym przemówieniu jako prezydent-elekt? Prawdę mówiąc, tylko czas pokaże, czy Trump będzie w stanie zjednoczyć naród, który jest podzielony wzdłuż społeczno-ekonomicznych, rasowych i politycznych granic. Wielu posiadaczy złota jest jednak nastawionych byczo, gdyż Trump może zwiększyć deficyt budżetowy dzięki swoim planom odbudowy krajowej infrastruktury, a niepewność co do konsekwencji jego wyboru może utrudnić Rezerwie Federalnej podniesienie stóp procentowych. Jeśli chodzi o złoto i inne aktywa typu safe haven, to w przypadku administracji Trumpa złoto może błyszczeć, biorąc pod uwagę, że globalne ryzyko polityczne pozostaje wysokie, Fed pozostaje czujny, a inflacja może wzrosnąć.

Globalne ryzyko polityczne pozostaje wysokie w rozwiniętych gospodarkach

Istnieje wiele

globalnych niewiadomych, które mogą sprawić, że międzynarodowe środowisko gospodarcze w nadchodzących latach będzie ryzykowne, niezależnie od tego, kto zasiądzie w Gabinecie Owalnym. Za granicą nie ma jasnej mapy drogowej dla Brexitu, a funt cierpi. Produkcja w brytyjskim sektorze budowlanym jest najsłabsza od czterech lat, banki grożą opuszczeniem kraju, brytyjska turystyka przeżywa kryzys po Brexicie, a nikt nie wie, w jaki sposób Wielka Brytania zamierza wyjść z kryzysu. Im więcej zamieszania za granicą, zwłaszcza wśród kluczowych sojuszników, takich jak Wielka Brytania, tym bardziej prawdopodobne, że Fed utrzyma niskie stopy procentowe, a złoto będzie zyskiwać.

Zawirowania nie kończą się jednak na Wielkiej Brytanii. Włochy będą głosować nad poważną reformą konstytucyjną 4 grudnia, a Matteo Renzi, premier kraju, zapowiedział, że jeśli głosowanie będzie niekorzystne dla niego, poda się do dymisji. Odejście Renziego "mogłoby ponownie pogrążyć kraj w politycznym chaosie i wywołać szerszy kryzys w gospodarce Unii Europejskiej" - donosi The Economist. Francja również może być świadkiem wielkich zmian w 2017 roku. Za około pół roku odbędą się tam wybory prezydenckie, które mogą skierować kraj na drogę oporu wobec globalizacji, protekcjonizmu gospodarczego i sceptycyzmu wobec imigrantów.

Krótko mówiąc, trudno jest przewidzieć wpływ głównych zmian w polityce i wydarzeń na świecie, zanim one nastąpią. "Nieznane niewiadome z pewnością się pojawią, gdy Trump będzie próbował znaleźć swoją pozycję... wszystkie zakłady mogą się skończyć, ale turbulencje w przyszłości są bezpieczne" - pisze Fortune. Jak pokazuje historia, turbulencje mogą być dobre dla złota.

Fed może stanąć w obliczu poważnych wstrząsów, ale zmiana stóp procentowych

jest

mało

prawdopodobnaTrump

wydaje się nie wierzyć w Fed i przyznaje, że nie jest fanem wysokich stóp procentowych. Choć niektórzy posiadacze złota obawiają się, że dzisiejsza solidnie wyglądająca gospodarka zachęci Rezerwę Federalną do podniesienia stóp w grudniu tego roku i w szybszym tempie w przyszłym roku, handlowcy kontraktów terminowych na amerykańskie stopy procentowe przewidują inaczej. "Kontrakty terminowe na amerykańskie stopy procentowe sugerują, że traderzy widzą tylko 36 proc. szans na to, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe w przyszłym miesiącu, na podstawie danych Reutersa, co powinno wspierać dalsze zyski na złocie" - pisze CNBC.

Ponadto Trump sam siebie określił jako "osobę o niskich stopach procentowych". Jego sukces jako potentata na rynku nieruchomości był częściowo zależny od jego zdolności do czerpania obficie z pieniędzy innych ludzi. "Obiecał, że zapewni silniejszy wzrost gospodarczy, cel, który może zostać zahamowany przez wyższe stopy procentowe. Politycy - których kariera zależy od krótkoterminowych wyników gospodarczych - generalnie opowiadają się za niskimi stopami procentowymi, nawet kosztem przyszłej inflacji" - pisze The New York Times.

"Widzimy, że realne globalne stopy - nie tylko w USA, ale w Europie i Japonii - pozostają na niskim lub nawet ujemnym poziomie, a złoto i srebro osiągają średnio pozytywne wyniki" - mówi Maxwell Gold, dyrektor ds. strategii inwestycyjnych w ETF Securities. Nawet jeśli Fed podniesie stopy procentowe w grudniu, "w długim terminie po podwyżce stóp Fed, złoto będzie radzić sobie całkiem dobrze" - dodaje Bart Melek, szef strategii towarowej w TD Securities. Tak czy inaczej, "rynek wciąż leci na oślep w odpowiedzi na to, co tak naprawdę jest nieznaną polityką gospodarczą". Ogólnie rzecz biorąc, fundamentalne i makro przesłanki dla złota nie zmieniły się zbytnio" - mówi Melek. Ostatecznie uważa on, że Fed nie będzie w stanie nadążyć za inflacją.

Gdyby Trump chciał, mógłby wstrząsnąć sprawami w Fed już w lutym 2018 roku. Kadencja Yellen jako przewodniczącej Fed kończy się na początku lutego 2018 roku, a kadencja Stanleya Fischera jako wiceprzewodniczącego kończy się w czerwcu 2018 roku. Trump mógłby obsadzić te wakaty, a jego nominaci kontrolowaliby większość na długo przed wyborami średnioterminowymi w 2018 roku.

wykres złoto

"Złoto jest jedyną de-facto walutą, która nie może zostać zdeprecjonowana przez drukowanie większej ilości... Jest powód, dla którego złoto przewyższało każdą główną walutę w całej historii" - mówi World Gold Council. Złoto jest łatwo dostępnym źródłem osobistej ochrony finansowej i fizyczną formą bogactwa. Zadzwoń pod numer 1-844-307-1589

, aby poznać swoje możliwości w zakresie złotych monet i już dziś zablokować swoją cenę przez telefon.

Wraz ze wzrostem inflacji, złoto może poważnie przyćmić

obligacjeWłaściciele

obligacji

skaczą na statek przed przybyciem Trumpa do Białego Domu. "Wierzą oni, że zwycięstwo Trumpa, w połączeniu z kontrolą jego partii nad obiema izbami Kongresu, zapoczątkuje erę zwiększonych wydatków na infrastrukturę, bezprecedensowych cięć podatkowych i protekcjonistycznej polityki handlowej - wszystko to doprowadzi do wzrostu inflacji" - donosi Time.

Kiedy inflacja rośnie, cierpią obligacje, ale zyskuje złoto. Wzrost wydatków fiskalnych na odbudowę dróg, mostów i lotnisk, w połączeniu z ogromnymi wydatkami na deficyt w postaci cięć podatkowych, może doprowadzić do zwiększenia ilości pieniędzy w obiegu gospodarczym.

"Inflacyjne konsekwencje ogromnych wydatków na infrastrukturę w połączeniu z ogromnymi cięciami podatków sprawią, że zbliżanie się do amerykańskiego rynku obligacji nie będzie dobrym pomysłem" - mówi redaktor naczelny MoneyWeek. Podobnie, "sprzedaż obligacji i kupno złota (...) byłoby dobrym zabezpieczeniem przed przyszłą inflacją" - sugeruje zespół analityków Goldman Sachs.

"

Nadal lubimy złoto jako zabezpieczenie w kontekście portfela", mówią, a "dziś dobrze zabezpiecza ryzyko, w pewnym momencie podnosząc się o ponad 5%"

Powrót do waluty monetarnej opartej na złocie jest bardziej prawdopodobny niż wcześniejSzturm

personalny w Fed spowodował, że wielu kongresowych republikanów chce jeszcze bardziej zreorganizować

Fed.

"Już dawno minął czas, by Fed zaczął stosować wiarygodne, weryfikowalne zasady polityki pieniężnej, systematycznie zmniejszać swój bilans i wycofał się z wybierania zwycięzców i przegranych na rynkach kredytowych" - mówi Jeb Hensarling, przewodniczący Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów.

Poza postulatem zwiększenia przejrzystości, niektórzy Republikanie chcą narzucić bardziej restrykcyjne ograniczenia na stopy procentowe, a niektórzy mówią nawet o powrocie do standardu złota. Taki powrót nierozerwalnie związałby dolara z ceną złota, ograniczyłby możliwość drukowania pieniędzy przez Fed i teoretycznie ograniczyłby inflację.

Trump jest wprawdzie fanem standardu złota. "Przywrócenie standardu złota byłoby bardzo trudne do zrobienia, ale, kurczę, byłoby wspaniale. Mielibyśmy standard, na którym moglibyśmy oprzeć nasze pieniądze" - powiedział w wywiadzie dla The Scene na początku tego roku.

"

Wygrana Trumpa jest nadal zasadniczo korzystna dla złota "

Ostatecznie to, jak będą się zachowywały aktywa takie jak złoto, będzie zależeć od tego, w jakim stopniu propozycje Trum

pa zostaną zrealizowane.

Do tego czasu wysoki poziom niepewności będzie prawdopodobnie utrzymywał złoto na powierzchni. "Zwycięstwo Trumpa jest nadal zasadniczo korzystne dla złota" - twierdzi Jonathan Butler, analityk Mitsubishi, ponieważ nowy prezydent-elekt będzie trzymał świat w napięciu. Niezależnie od tego, kto będzie rządził w Białym Domu, jedno jest pewne: przyszłość jest pełna niewiadomych. Przywieź do domu twarde aktywo i namacalny sposób zabezpieczenia swojego bogactwa.

Więcej na: http://zlotowcenie.pl