Czy nadal opłaca się inwestować w złoto?

Inwestorzy monitorujący ceny złota w zeszłym tygodniu byliby zszokowani widząc, że 1,8 mln uncji (2 mld) żółtego metalu zostało sprzedanych w ciągu jednej minuty, pisze starszy dealer złota Oliver Temple.

Jest to nadal tajemnicą, ale wydaje się prawdopodobne, że był to błąd w handlu "grubym palcem" - być może młodszy trader pomylił uncje zamiast partii. Niemniej jednak, ten możliwy błąd spowodował spadek ceny złota, która wynosiła około 970 funtów za uncję, do niskiego poziomu 973 funtów za uncję.

W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy silne reakcje żółtego metalu na poszczególne wydarzenia. Jeszcze kilka tygodni temu złoto rosło po wynikach wyborów w Wielkiej Brytanii, a ostatnio ceny tego metalu są generalnie niskie. Jest to prawdopodobnie spowodowane silniejszym dolarem amerykańskim.

Biorąc pod uwagę przekrój społeczeństwa, reakcja na inwestowanie w złoto jest prawdopodobnie taka sama. Wielu powiedziałoby, że jest to ryzykowne.

O ile jednak jest to prawdą dla inwestorów szukających szybkich zysków, to jeśli spojrzeć na to z szerszej perspektywy, złoto historycznie radziło sobie dobrze. Dla przykładu, uncja trojańska w 1982 roku była warta około 203 funtów, dziś jest to około 960 funtów. W 2012 roku, po wielkim ekonomicznym "ataku serca", było to około 1 096 funtów.

ceny złota

Trajektoria wzrostowa

Tak więc, pomimo wszystkich swoich szczytów i dołków, złoto nadal ma ogólnie rzecz biorąc tendencję wzrostową. Popyt na złoto zawsze miał tendencję do gwałtownego wzrostu w czasach kryzysów gospodarczych, kiedy to inwestorzy zwracają się w stronę metalu szlachetnego jako sposobu zabezpieczenia się przed stratami.

Mimo że ceny złota na razie się uspokajają, możliwe jest, że w przypadku większej zmienności gospodarczej ponownie - i gwałtownie - wzrosną.

Nie wiemy na przykład, jak będzie wyglądała gospodarka bezpośrednio po Brexicie. Jest też sytuacja w Korei Północnej, którą inwestorzy będą uważnie obserwować (Seul - główne centrum finansowe - znajduje się blisko granicy z Koreą Północną). Do tego dochodzi ogólne tło prezydentury Trumpa. Wszystkie te czynniki mogą skłonić inwestorów do zwrócenia się w stronę złota jako sposobu na ochronę swoich aktywów.

Teraz może być dobry moment, aby spojrzeć szerzej na inwestowanie w złoto. W perspektywie średnio- i długoterminowej może ono okazać się naprawdę dobrą inwestycją.