Czy teraz jest najlepszy czas na inwestowanie w złoto?

Czy teraz jest najlepszy czas na inwestowanie w złoto, gdy ceny są niestabilne? Oliver Temple, ekspert ds. złota, analizuje sytuację na światowym rynku.

Ceny złota nadal pozostają w stanie wahań. W Londynie złoto spot spadło w tym tygodniu o 0,6% do poziomu 1.147,26 dolarów za uncję. Ogólnie rzecz biorąc, złoto utrzymuje się jednak na powierzchni pomimo silnych wiatrów z Chin, spadających zapasów i dewaluacji jena.

Pomimo tego tygodniowego spadku, towar ten odbija się gwałtownie - ogólnie rzecz biorąc - od najniższego poziomu w lipcu od ponad 5 i pół roku.

Chiny chcą ustabilizować swój rynek akcji przed 3 września, aby zdążyć przed obchodami zwycięstwa nad Japonią w 2. wojnie światowej.

Obniżka stóp procentowych i zmniejszenie rezerw, jakie mogą utrzymywać banki, sprawiły, że rynki zyskują na wartości.

Według jednego ze źródeł, chiński rząd kupił akcje blue-chipów, co może tłumaczyć późny rajd w Szanghaju. Efektem tego był wzrost europejskich akcji o 4,5% w tym tygodniu - dolar amerykański wzrósł o 1% w stosunku do euro.

Panika

Wydaje się, że w miarę ustępowania paniki, niektórzy globalni inwestorzy nie decydują się na całkowite przejście na złoto w swoich portfelach - przynajmniej na razie.

Niektórzy mogą czekać, zanim zainwestują w złoto, by zobaczyć, co się stanie z ewentualną podwyżką stóp procentowych w USA. Zaufanie tam rośnie. Na przykład ostatnio wzrosła liczba budów nowych domów.

Początkowe obawy przed globalną recesją - wywołane słabą gospodarką Chin - nie skłoniły inwestorów do znaczących zakupów złota.

wall street

Nieodporni

Rząd Wielkiej Brytanii jest z pewnością bardzo zaniepokojony sytuacją gospodarczą Chin. George Osborne - kanclerz - powiedział w poniedziałek, że Wielka Brytania nie jest odporna na to, co dzieje się na całym świecie.

Przy wciąż niestabilnych cenach złota, teraz może być czas dla mądrych inwestorów, aby wykorzystać niskie ceny metalu szlachetnego i zainwestować w złoto. Jak już można było zaobserwować w tym roku, ceny złota mogą odbić się od dna i to gwałtownie.