Czy złoto może być używane jako pieniądz?

Niektórzy ludzie myślą o złocie jak o skarbie. Dla innych jest to przystań finansowa. Ale czy złoto jest pieniądzem? Tak i nie. Odpowiedź jest skomplikowana.

Przyjrzyjmy się historii złota jako waluty i rozważmy cechy złota, które czynią je podobnym do pieniądza (oraz te, które czynią je innym).

Czy złoto jest pieniądzem?

Złoto można kupować i przechowywać, ale zazwyczaj nie jest ono używane jako środek płatniczy, tak jak gotówka, jak podaje Investopedia. Jednakże, może być zamienione na gotówkę w prawie każdej walucie.

"Nie możesz łatwo kupić czegoś za woreczek lub sztabkę złota, nawet za złotą monetę. Nie ma wielu ludzi na świecie, którzy przyjmą złoto jako zapłatę" - donosi Business Insider.

Jednak niektóre stany USA zmieniają swoje spojrzenie na złoto jako pieniądz. Arizona, Idaho, Teksas, Utah, Wyoming, Tennessee, Kansas i Luizjana podjęły kroki legislacyjne, aby pomóc mieszkańcom zabezpieczyć ich papierowe pieniądze złotem i srebrem. Ogólna koncepcja znana jest pod nazwą "zdrowego pieniądza". W wielu z tych stanów uchwalono przepisy, które znoszą podatki od dochodów i/lub sprzedaży metali szlachetnych.

Jaka jest historia monetarna złota?

Jak wyjaśnia Światowa Rada Złota, złoto zawsze było istotnym elementem międzynarodowego systemu monetarnego.

Król Krezus z Lidii (obecnie część Turcji) po raz pierwszy nakazał bicie złotych monet około 550 r. p.n.e. Monety te krążyły jako waluta w wielu krajach, zanim pojawiły się pieniądze papierowe - zauważa World Gold Council. Po wprowadzeniu pieniądza papierowego, różne waluty zachowały swoje powiązania ze złotem, a papierowa waluta mogła być wymieniana na złoto.

Czym jest Standard Złota?

Podczas gdy złoto nie może być "wydawane" jak tradycyjna waluta, metal szlachetny jest od dawna związany z dolarem amerykańskim.

W ramach standardu złota, kraj łączy wartość swojej waluty z określoną ilością złota. Od 1879 roku Amerykanie mogli wymieniać 20,67 dolarów w walucie na jedną uncję złota.

Jednak w 1933 roku prezydent Franklin D. Roosevelt i federalni prawodawcy skutecznie wycofali USA ze standardu złota, wymagając od ludzi wymiany złotych monet i złotych certyfikatów o nominałach przekraczających 100 dolarów na inne rodzaje pieniędzy, jak podaje History.com.

Chociaż od czasów FDR Amerykanom nie wolno było posiadać złota ani wymieniać certyfikatów na złote monety, rządy innych państw wciąż mogły wymieniać dolary na złoto - podaje Instytut Misesa. Prezydent Richard Nixon położył kres tej praktyce w 1971 roku. Złote okno", co oznacza, że złoto nie było już powiązane z dolarem amerykańskim.

Dziś żaden kraj nie wspiera swojej waluty złotem. Oznacza to, że żaden papierowy pieniądz nie ma wartości bezpośrednio powiązanej ze złotem, a żadna ilość złota nie może regulować produkcji waluty ani na nią wpływać.

(W pierwszym kwartale 2019 roku banki centralne - wpływowe instytucje, które ustalają politykę monetarną dla swoich krajów - kupiły 145,5 ton metrycznych złota w porównaniu z 86,7 tonami metrycznymi w pierwszym kwartale 2018 roku, według danych Światowej Rady Złota. To skok o 68%, "reprezentujący najsilniejszy początek roku od 2013 roku", według Rady.

"Dywersyfikacja i chęć posiadania bezpiecznych, płynnych aktywów były... głównymi czynnikami napędzającymi zakupy" - zauważa Rada. Tak więc, nawet jeśli kraje nie mogą już formalnie wspierać swoich walut fizycznym złotem, wciąż widzą korzyści z posiadania złota, aby pomóc zarządzać ryzykiem gospodarczym związanym z tradycyjną walutą.

Jak złoto ma się do tradycyjnego pieniądza?

Złoto jest technicznie rzecz biorąc pieniądzem, gdy ma postać monety, ponieważ złota moneta posiada wartość nominalną będącą prawnym środkiem płatniczym. Jednak wydanie tej monety w sklepie spożywczym jest prawie niemożliwe; to samo dotyczy innych form złota.

Złote monety, sztabki i inne rodzaje złota mają swoją wartość rynkową, tak jak tradycyjna waluta ma uznaną wartość rynkową. Podczas gdy tradycyjna waluta nie jest przeznaczona do przechowywania przez dłuższy czas (ma być używana i wymieniana na towary), złoto może być przechowywane przez długi czas jako magazyn bogactwa.

Waluty fiat, takie jak dolar amerykański, są prawnym środkiem płatniczym wspieranym przez rząd, który je emituje. I jak zauważa CNBC, ich wartość nie jest związana z żadnym "obiektywnym standardem" jak złoto.

"Oznacza to, że banki centralne mogą drukować tyle pieniędzy, ile chcą" - zauważa CNBC.

"

Jeśli gospodarka boryka się z problemami, wstrzykiwanie większej ilości banknotów do systemu pobudza aktywność, ale obniża wartość danej waluty.

Ponieważ ilość złota jest ograniczona, nie jest prawdopodobne, by złoto kiedykolwiek przestało być wspierane. W rzeczywistości, złoto zachowało stałą siłę nabywczą w czasie, podczas gdy waluty fiat nie mogą tego samego powiedzieć.

Przeczytaj więcej na: http://monetybulionowe.eu