Ile kosztuje sztabka złota?

Złoto z powodzeniem od wieków pełni funkcję gwaranta. Zainteresowanie nim nie bez powodu rośnie w sytuacjach kryzysu gospodarczego. Kruszec ten był szczególnie ceniony przez nasze babcie i dziadków. Ile kosztuje sztabka złota? Czy warto w nią zainwestować? Jakie ryzyko niesie posiadanie złota? Odpowiedzi na te pytania przybliży Wam poniższy artykuł.

Sztabki złota: moda czy inwestycja?

Złoto to naturalne i pewne zabezpieczenie wartości pieniądza. Kursy walut zmieniają się dynamicznie, jako efekt sytuacji gospodarczej, politycznej oraz społecznej. Surowiec cieszy się niesłabnącym uznaniem bez względu na czasy. Stabilność kursu pozwala założyć pewność inwestycji, jednocześnie oddalając wizję szybkiego, gwałtownego zysku.

Złote sztabki klasyfikuje się jako regularne bryły w kształcie prostopadłościanu. Zawierają czyste złoto lub wspomniany kruszec z domieszkami innych metali. Standard "Good Delivery" ustalony przez organizację London Bullion Market Association określa rygorystyczne wymagania dla sztabek. Waga między 350 a 420 uncjami oraz próba minimum 995 gwarantuje najwyższą jakość.

W ujęciu inwestycyjnym najczęściej spotyka się sztabki złota o wadze 400 uncji trojańskich, co w przeliczeniu na kilogramy daje wynik 12,4 kg. Są to jednak bryły bardzo drogie, na które pozwolić mogą sobie najbogatsi.

Dlatego w polskim obiegu najczęściej spotyka się złoto o wadze od 1 g do 1 kg. Największa sztabka na świecie to efekt działań koncernu Mitsubishi, ważący 250 kg. Należy to jednak traktować jako ciekawostkę, sam kruszec znajduje się do dziś w muzeum.

Czy warto inwestować w złoto? Wiele zależy od tego, jaki konkretnie przyświeca nam cel. Sam w sobie kruszec jest bardzo atrakcyjnym zabezpieczeniem, ale nie zyskuje dynamicznie na wartości. Na inwestycji tego typu trudno stracić, ale zysków trzeba szukać w perspektywie długofalowej.

Na cenę złota w głównej mierze wpływa jego próba. W przypadku Polski, wśród istotnych czynników należy wymienić także cenę kruszcu na rynku londyńskim (tzw. LBMA Gold Price) oraz kurs dolara w stosunku do złotego. Z tego względu posiadacze złota tak często spoglądają na rynek walut.

Polskie ustawodawstwo nie opisuje handlu towarem, za który uznano złoto. Wspomniany regulowany produkt finansowy to np. akcje giełdowe. Złote sztabki należy uznać za inwestycje, przypominające namacalną walutę (euro, funta brytyjskiego, dolara). Przewagą surowca jest jego mniejsza podatność na wahania od wszystkich wymienionych.

Problem stanowi z kolei jego przechowywanie. Sztabka o wadze 10 gramów jest niewielka, ale posiada wartość ponad dwóch tysięcy złotych. Można sobie wyobrazić, jaką stratą byłoby zgubienie jej.

sztabki złota

Ile kosztuje sztabka złota?

Pojęcie sztabki złota jest obecnie bardzo umowne. Restrykcyjne wymagania tyczą się kwestii inwestorskich. Prywatny klient z powodzeniem może kupić produkt o wadze 1 g albo 1 kg.

Ważne jest to, aby produkt posiadał stosowny certyfikat, potwierdzający jego autentyczność. Z tego względu złote sztabki tak ochoczo sprzedaje się w Internecie. Wielu nieuczciwych sprzedawców wykorzystuje naiwność kupujących. Wydawanie olbrzymich pieniędzy za produkt z niesprawdzonego źródła należy uznać za lekkomyślność. Sztabka może nawet posiadać właściwą wagę, ale oszukana będzie jej próba. Zmieni to diametralnie jej cenę.

Nie jest jednak tak, że złoto trzeba kupować wyłącznie „na żywo”. Sprzedawca musi być sprawdzony, a towar w przypadku przesyłki kurierskiej ubezpieczony. Wymagania te sprawiają, że dużą popularnością cieszą się mennice (złote sztabki można obejrzeć np. tutaj https://mennica-krakowska.pl/8-zlote-sztabki).

Rynek złota opiera się na szeregu zależności. Wpływa na niego światowa sytuacja gospodarcza, stabilność finansowa w danym momencie, a nawet wydarzenia polityczne. Dużym symptomem do wzrostów ceny jest rosnący kurs dolara amerykańskiego. Cena na rynku SPOT stanowi bazę (podstawę), do której należy doliczyć pozostałe składowe.

Są to między innymi: koszty wydobycia, obróbki, transportu oraz dystrybucji. Im większy łańcuch logistyczny do pokonania, tym finalna cena zakupu wyższa. Sprzedający na końcu dolicza do swojego produktu marżę. Praktyka pokazuje, że najbardziej tym tytułem są obciążone sztabki małe. Dlatego złoto kupuje się w możliwie dużych ilościach, o ile nie interesuje nas motyw kolekcjonerski. Sam zakup może być np. pamiątką dla członków rodziny (specjalne złote sztabki, sprzedawane po kilka sztuk).