Historycznie rzecz biorąc, ceny złota rosły, gdy spadały akcje i udziały, ale nie zawsze tak było, pisze Oliver Temple.
Wróćmy pamięcią do wielkiego krachu gospodarczego z 2008 roku. Ceny złota - i właśnie dlatego niektórzy wciąż mogą czuć się ostrożni w stosunku do tego metalu - nie zareagowały od razu. Wielu zakładało, że inwestorzy zwrócą się w stronę złota jako sposobu na zabezpieczenie się przed stratami.
W rzeczywistości złoto początkowo podrożało jedynie o 5%. Jednak w miarę jak stawało się coraz bardziej jasne, że Wielka Brytania wkracza w mroczny okres gospodarczy, ceny tego metalu wzrosły o 25% w ciągu 18 miesięcy.
Inwestorzy rzucają się w wir złota
Czy inwestorzy powinni więc rzucić się na złoto, jeśli dojdzie do krachu?
Jak każdy inny towar, metal ten jest rządzony przez siły rynkowe. Nawet jeśli doszłoby do krachu na giełdzie, niekoniecznie zobaczylibyśmy ogromny popyt na złoto.
Na przykład siła dolara amerykańskiego ma silny wpływ na brytyjski metal, o czym informowałem niedawno. Załóżmy więc, że dolar jest w stanie przetrwać krach na brytyjskiej giełdzie, możliwe, że inwestorzy w USA nie zwrócą się natychmiast w stronę metalu. Powodem jest to, że mogą oni uważać, iż złoto nadal przyniesie lepsze zyski. To z kolei miałoby wpływ na ceny złota w Wielkiej Brytanii.
Gdyby jednak po krachu w Wielkiej Brytanii miały się odbyć kolejne wybory lub nastąpiłaby jakaś poważna zmiana, np. Wielka Brytania ostatecznie nie opuściłaby UE, oczekiwalibyśmy gwałtownego wzrostu popytu na złoto w tym kraju. Tak właśnie stało się nie tylko po tegorocznych wyborach parlamentarnych, ale także po referendum unijnym.
Specjalizujemy się w brytyjskim rynku azjatyckim i widzimy rosnące zainteresowanie tym metalem, szczególnie w okresie kluczowych świąt, takich jak Diwali.
Kluczowe przesłanie
Kluczowym przesłaniem jest to, by nie zakładać, że ceny złota będą musiały wzrosnąć, nawet jeśli dojdzie do krachu na brytyjskiej giełdzie. Istnieje wiele czynników, które wpływają na ceny złota, takich jak siła dolara amerykańskiego.
Odradzamy kupowanie złota na krótką metę, co może być bardzo ryzykowną strategią. Naszym zdaniem należy rozważyć zakup tego metalu w perspektywie średnio- i długoterminowej. Sugerujemy również, że złoto powinno stanowić nie więcej niż 15% portfela inwestycyjnego.
Kupno fizycznego złota od Gold Investments jest bardzo proste.
Oferujemy szeroki wybór wysokiej jakości złotych sztabek i złotych monet - często po najniższych cenach na rynku. Jesteśmy również w stanie bezpiecznie przechowywać złoto w naszych skarbcach w London Silver Vaults po niskich cenach.
Wielu z naszych klientów lubi nasze przyjazne i kompetentne podejście.