Południowoafrykański Krugerrand świętuje 52 lata

Wszystkiego najlepszego dla południowoafrykańskiego Krugerranda!

Pierwsze południowoafrykańskie Krugerrandy zostały wybite 3 lipca 1967 roku, kiedy opinia publiczna dopiero zaczynała się interesować kupnem i posiadaniem złotych monet w osobistych portfelach. Od tego czasu Krugerrandy są bite co roku, z okazjonalnymi niewielkimi zmianami średnicy i grubości.

Podążaj za nami, by uczcić dziedzictwo tych złotych monet, dowiedzieć się więcej o ich historii i wzornictwie, a także o ich miejscu w dzisiejszym świecie metali szlachetnych.

Dlaczego bite były Krugerrandy?

Krugerrand został początkowo wybity, by pomóc w promocji południowoafrykańskiego złota; w tamtym czasie RPA było znaczącym graczem w globalnej produkcji złota. Według Mennicy Południowej Afryki Krugerrand był pierwszą południowoafrykańską złotą monetą będącą prawnym środkiem płatniczym, powiązaną z ceną spotową złota.

Krugerrand został opracowany przez Izbę Górniczą Republiki Południowej Afryki, Bank Rezerw Republiki Południowej Afryki oraz Mennicę Południowoafrykańską. W założeniu miał to być łatwy sposób na posiadanie kawałka południowoafrykańskiego złota. Żadna osoba nie może twierdzić, że jest twórcą Krugerranda, ale Johnowi Edwardowi Hollowayowi - doradcy ekonomicznemu Union Corp. i członkowi Rady Minerałów RPA - przypisuje się odegranie kluczowej roli.

Na awersie monety widnieje portret Paula "Wujka Paula" Krugera, pierwszego prezydenta dzisiejszej Republiki Południowej Afryki; portret został zaprojektowany przez Otto Schultza, sztancera z mennicy berlińskiej.

Tył Krugerranda, pierwotnie zaprojektowany i wygrawerowany przez rzeźbiarza Coerta Steynberga, przedstawia springboka, antylopę, która jest narodowym zwierzęciem RPA. Nazwa monety pochodzi od słów "Kruger" - prezydent oraz "rand" - jednostka monetarna RPA.

Moneta nie ma wartości nominalnej. Zamiast tego, cena złota na otwartym rynku dyktuje wartość Krugerranda, według CoinWeek.com.

Pierwszy Krugerrand składał się z 1 uncji trojańskiej 22-karatowego złota. Drugim metalem była miedź, która zwiększyła trwałość monety i nadała jej pomarańczowo-złoty połysk.

Wzlot (i upadek) KrugerrandówW

pierwszym roku produkcji, wybito 40 000 Krugerrandów

, oprócz

10 000 proofów; pierwotny przydział był ograniczony do jednego na mieszkańca RPA. Obecnie w obiegu znajduje się ponad 61 milionów Krugerrandów, co czyni je najpopularniejszą monetą świata w obiegu.

Masowa produkcja złotego Krugerranda o wadze 1 uncji rozpoczęła się w 1970 roku, jak podaje CoinWeek.com. Wersje o wadze pół uncji, ćwierć uncji i jednej dziesiątej uncji zadebiutowały w 1980

r. W

latach 70-tych

,

złote monety Krugerrand stały się głównym wyborem dla osób chcących wykorzystać złoto jako aktywo, jak podaje Investopedia. Do 1980 r. Krugerrandy stanowiły 90 procent światowego rynku złotych monet. Miliony Krugerrandów zalewały rynek amerykański od połowy lat 70-tych do połowy lat 80-tych.

Po upadku apartheidu - systemu segregacji rasowej w RPA - w 1994 roku, produkcja Krugerrandów gwałtownie spadła. Od tego czasu produkcja odbiła się od dna, ale nie powróciła do poziomu z lat 70-tych i 80-tych.

Wpływ i ewolucja KrugerrandaWedług

Numismatic News, sukces - i ostateczny upadek Krugerranda skłonił inne narodowe mennice do próby wykorzystania rynku złota.

W

1979 roku pojawił

się

kanadyjski Liść Klonowy, w 1981 roku australijski Bryłka, w 1982 roku chińska Panda, w 1986 roku amerykański Orzeł, a w 1987 roku brytyjska Britannia.

Na przykład, aby uczcić 50. urodziny monety w 2017 roku, Mennica Południowoafrykańska wyszła z Krugerrandami w różnych rozmiarach i typach. Obejmowało to pierwsze Krugerrandy wybite zarówno w platynie, jak i srebrze, według Numismatic News. Wykonując te specjalne monety, grawerzy Mennicy Południowoafrykańskiej powrócili do oryginalnych form woskowych z 1967 roku i ich projektu graficznego.

Na przestrzeni lat do projektu Krugerranda wprowadzono kilka drobnych zmian. Na przykład, ziemia pod springbokiem została poprawiona kilka razy, donosi Numismatic News. Zmieniło się również ciało zwierzęcia. Na oryginalnych monetach, na przykład, nogi springboka były "dość smukłe i eleganckie, ale od tego czasu stały się "bardziej wytrzymałe", pisze Numismatic News.

Dzisiejszy złoty KrugerrandPięćdziesiąt dwa

lata po tym, jak Krugerrand pojawił się jako pierwsza na świecie złota moneta bulionowa, pozostaje on ważną i pożądaną formą waluty.

Na dzisiejszą cenę Kruggerrandów wpływają trzy czynniki:

  1. Cena złota
  2. Kurs wymiany dolara amerykańskiego na randa południowoafrykańskiego
  3. Atrakcyjność monety na rynku

"W całej historii, złoto miało uniwersalny urok jako bezpieczna przystań. Inwestorzy zazwyczaj nadal postrzegają złoto jako bezpieczną przystań dla swojego majątku. Złoto jest zabezpieczeniem przed inflacją, deflacją oraz ryzykiem geopolitycznym i makroekonomicznym" - czytamy w raporcie Rady Minerałów RPA. "A Krugerrand, w swoim zakresie wagowym, umożliwia wielu ludziom taką inwestycję w złoto. Ponadto, ze względu na swoją zawartość, Krugerrand może być łatwo upłynniony w walucie w większości krajów. "

Jeśli jesteś zainteresowany, aby dowiedzieć się więcej o słynnej i sławnej Monecie RPA Złoty Krugerrand, skontaktuj się z nami już dziś. 52 urodziny Krugerranda to świetny czas na zakup złota!

bullionforeigngold coinsShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsThe 2021 Type 2 Silver Eagle Has Landed at U.S. Money Reserve2021-09-01Learn
How Silver Proof Coins are Made at the San Francisco Mint2021-08-27Have You Se
en the

All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Jak kupować złoto?
2021-07-30Złoto fizyczne kontra złoto papierowe: Jaki jest najlepszy sposób na kupno złota?
2021-07-28Co to jest ustawa o monetach wolnościowych?
2021-07-23