Powrót do przyszłości: Jak zmieniły się opcje płacenia, oszczędzania i inwestowania w złoto

Powrót do przyszłości - jak płacenie i oszczędzanie zmieniło się od 1985 roku, ale możliwości inwestowania w złoto są jeszcze lepsze niż kiedykolwiek. Oliver Temple, ekspert w dziedzinie kruszców, podłącza swój własny kondensator strumienia, aby podróżować w czasie

Minęło 30 lat od czasu, gdy Marty i Doc podróżowali w czasie w DeLoreanie używając kondensatora strumienia do roku 2015 w drugiej części Powrotu do przyszłości.

Podczas gdy niektóre przewidywania, takie jak hoverboards może nie całkowicie stać się rzeczywistością, niektóre rzeczywiście mają.

W tym tygodniu Michael J Fox, który grał Marty'ego w serialu, wypróbował samozawiązujące się sznurowadła Nike. Rewolucyjne buty mają trafić do sprzedaży w przyszłym roku.

 

Zestawy słuchawkowe do rzeczywistości

Kolejną zapowiedzią w filmowej franczyzie były zestawy słuchawkowe wirtualnej rzeczywistości. Google opracowuje je już od jakiegoś czasu, co spotkało się z mieszanym odzewem. Wierzą, że zestawy słuchawkowe będą wkrótce gotowe dla konsumentów.

Bylibyśmy zdumieni z powrotem w 1985 roku nawet być w stanie mieć urządzenie, w którym można oglądać telewizję, mieć swoją bibliotekę muzyczną, zdjęcia i wiele więcej na jednym małym urządzeniu telefonicznym.

Jakże niewiarygodne jest to, że możemy oglądać obrazy w czasie rzeczywistym za pośrednictwem kamer internetowych, które uznajemy za oczywiste. Możemy prowadzić rozmowy wideo przez Skype i FaceTime, za darmo.

złoto

Nie musisz nawet nosić portfela

Zmienił się również sposób płacenia i oszczędzania. Dziś możemy kupować przedmioty za pomocą naszych smartfonów; nie musimy nawet nosić portfela, jeśli nie musimy.

Jeszcze w 1985 roku płaciliśmy za przedmioty gotówką i czekami. Liczba czeków wydanych w tamtym czasie wynosiła 11 milionów. W zeszłym roku spadła do 1,8 miliona. Kiedy ostatni raz wypisywałeś czek? Nie jestem nawet pewien, gdzie jest moja osobista książeczka czekowa.

Karty debetowe, które wydają się istnieć od dawna, zostały wprowadzone w Wielkiej Brytanii w 1987 roku.

 

Zamawianie online

A co z zamawianiem przez Internet? Pierwsze zamówienie na margarynę, płatki kukurydziane i jajka zostało złożone przez babcię z Gateshead - Jane Snowball - w 1984 roku.

A emerytury? Wiele osób w 1985 roku miało szczęście korzystać z programów emerytalnych z końcową pensją. Niektóre organizacje nadal je oferują, ale jest ich bardzo mało. Nawet Służba Cywilna zmieniała swoje zasady emerytalne w ciągu ostatnich kilku lat.

Niektórzy pracownicy mogli nie przyczyniać się do ich puli emerytalnych całkowicie, ale rząd zmienia to wraz z wprowadzeniem emerytur pracowniczych. Każda firma, bez względu na rozmiar, będzie musiała zaoferować swoim pracownikom emeryturę w ciągu kilku nowych lat.

 

Większa elastyczność

Obecnie możemy również cieszyć się większą elastycznością w zakresie naszych emerytur, w większym stopniu niż w 1985 r., dzięki wprowadzeniu przez rząd samoinwestowanych emerytur osobistych (SIPP).

Pozwalają one ludziom na swobodę zarządzania i samodzielnego wyboru własnych inwestycji. SIPPs są bardziej odpowiednie dla tych, którzy mają doświadczenie w inwestowaniu z większymi funduszami.

Do SIPPs można na przykład dodać:

- Niektóre produkty National Savings and Investment

- nieruchomości komercyjne (takie jak biura, sklepy lub fabryki)

- fundusze powiernicze - fundusze towarzystw ubezpieczeniowych

- Handlowe polisy ubezpieczeniowe - Złoto

 

Ryzyko

Inwestując na różne sposoby w ramach portfeli SIPP, można teoretycznie rozłożyć ryzyko. Na przykład złoto, jak zawsze radzimy, powinno być traktowane jako średnio- i długoterminowa strategia inwestycyjna.

Ceny spot złota, jak pisałem w zeszłym tygodniu, spadły w sierpniu, ale obecnie stopniowo wracają do poziomów z początku roku. Złoto byłoby więc odpowiednie do włączenia go jako części portfela SIPP.

Podczas gdy ceny złota są obecnie niskie, może to być czas na inwestowanie w złoto dla SIPP-ów.

Prawdopodobnie dobrze się stało, że wydajność strumienia nie była zasilana złotem, w przeciwnym razie kto wie, ile wynosiłyby teraz ceny złota na rynku spot.