Wybory 2020 i ich wpływ na złote monety

Wybory prezydenckie są z natury rzeczy okresem niepewności, a w takich czasach politycznych wstrząsów cena złota historycznie wzrastała, czasem powoli, a innym razem w tempie szczytowym. Choć ostateczny wpływ tegorocznych wyborów prezydenckich nie jest jeszcze znany, przegląd poprzednich wyborów może pomóc w określeniu tego, co nas czeka. Według prognostyków i specjalistów z The Wall Street Journal i Business Insider, istnieją trzy ogólne wnioski z wyborów, które nabywcy złotych monet powinni mieć na uwadze:

#1: Historycznie, cena złota spada przed wyborami i rośnie po nich

Ceny złota

mają tendencję do

wahań, zwłaszcza w latach

wyborczych.

W 2004 roku, przez pierwsze trzy tygodnie października, ceny złota spadały

, by następnie

wzrosnąć

na

10 dni przed wyborami; w 2008 roku, ceny złota spadły o około 200 dolarów za uncję w ciągu dwóch tygodni pod koniec października i doświadczyły podobnego przedwyborczego spadku ponownie w 2012 roku

.

Po ponownym wyborze George'a W. Busha w 2004 roku, cena złota skoczyła o około 7% w miesiąc po wyborach, a w całym roku wzrosła o 4,8%. Po wyborze Obamy w 2008 roku, cena złota wzrosła do końca roku o 17,8%.

W miarę zbliżania się października i listopada obserwuj ceny złota. Przedwyborcze załamanie cen może stanowić idealny punkt wejścia dla nowych nabywców złotych monet.

złoto

Złota Amerykańska Moneta Orzeł jest najlepiej sprzedającą się złotą monetą w Stanach Zjednoczonych. Jest łatwa do kupienia, łatwa do sprzedania, ponadczasowo zaprojektowana i w przystępnej cenie dla początkujących nabywców złota. Jest to po prostu obowiązkowa pozycja w Twoim portfelu.

#2: Trump może być dobry dla złota... lub nieNiektórzy

analitycy, jak starszy analityk techniczny Kitco Jim Wyckoff, uważają, że istnieje korelacja między cenami złota a wynikami prawyborów Trumpa. Poniższy wykres zestawiający te dwa zjawiska z pewnością może wskazywać na taką korelację.

Być może jest to przypadek, mówi Wyckoff, ale być może jest to również spowodowane "rosnącym niepokojem wśród traderów i inwestorów w odniesieniu do gospodarki/polityki". David Govett, broker towarowy z siedzibą w Londynie w Marex Spectron, powtarza odczucia Wycoffa w The Wall Street Journal. Jego zdaniem kandydatura Trumpa sprawia, że złoto jest "mądrym miejscem do ukrycia się na najbliższe kilka miesięcy." Czynnik niepewności związany z Trumpem może sprawić, że kupujący "rzucą się do bezpiecznej przystani" - kontynuuje Govett.

Z drugiej strony, niektórzy analitycy przypisują "korelację" ujemnym stopom procentowym i ogólnemu strachowi przed załamaniem się waluty. Analityk rynku towarowego Daniel Briesemann z Commerzbank AG uważa, że "przepływy do i z funduszy ETF na złoto, wraz z rentownością amerykańskich papierów skarbowych i dolarem amerykańskim, mają większy wpływ na cenę złota niż perspektywa Trumpa jako prezydenta".

W dłuższej perspektywie inni, jak na przykład weteran handlu Todd Horwitz, uważają, że prezydentura Trumpa może być dobra dla złota, ponieważ "otworzy rynki, uwolni regulacje i będzie przyjaźniejszy dla złota. "

#3: Niepewność kandydata i dolara może zwiększyć popyt na złoto

Słabość dolara może pobudzić popyt na złoto

"Jeśli istnieje niepewność związana z wyborami w USA i możliwość, że wybory wygra kandydat z lekkim odchyleniem od centrum, czy to Sanders czy Trump, to widzę scenariusz, w którym jest to niekorzystne dla dolara" - mówi James Sutton, londyński zarządzający portfelem w J.P. Morgan Asset Management. Kiedy dolar amerykański jest silniejszy, potrzeba mniej dolarów, aby kupić dowolny towar (w tym złoto), który jest wyceniany w USD; kiedy dolar jest słabszy, potrzeba więcej dolarów, aby kupić ten sam towar.

Bez względu na to, czy Demokraci pozostaną w Białym Domu, czy nie, nowy prezydent oznacza inne podejście do polityki politycznej i gospodarczej, z których oba mogą mieć ogromny wpływ na siłę dolara amerykańskiego, a tym samym na cenę złota.

Pomimo możliwych do określenia trendów historycznych, ostateczny wpływ wyborów na ceny złotych monet dopiero się okaże. W danym momencie na pozycję złota może wpływać wiele czynników, w tym siła dolara, stopa inflacji, ceny ropy naftowej i ogólne perspektywy gospodarcze.

"Być może złoto zaczyna wyceniać część tej politycznej niestabilności" - pisze Jason Dillian z Mauldin Economics w Business Insiderze.

Niezależnie od tego,

czy prezydentem zostanie Bernie Sanders, czy Trump, i "niezależnie od tego, czy złoto pójdzie w górę, czy w dół... posiadanie [złota] jako części portfela ma sens (z wielu powodów). "

Gdy gospodarka jest w rozsypce, a polityczna przyszłość niepewna, jedna rzecz pozostaje jasna. Wiele osób sięga po metodę ochrony majątku, która cieszy się zaufaniem od dziesięcioleci: złoto.