Złoty Amerykański Orzeł vs Złoty Amerykański Bawół: Czy jeden z nich jest lepszym zakupem?

Złota moneta Amerykański Orzeł i złota moneta Amerykański Bawół to dwie z najbardziej popularnych złotych monet Mennicy Amerykańskiej w historii. Zarówno wersja lustrzana, jak i bulionowa zawierają patriotyczne wizerunki amerykańskich symboli, są bite w mennicy West Point i mają historyczne znaczenie. Czym więc różnią się te dwie wersje i jaka historia kryje się za tymi dwiema ikonicznymi złotymi monetami z Mennicy Stanów Zjednoczonych? Podczas gdy Mennica Amerykańska produkuje również wersje próbne obu monet, my porównamy i zestawimy ze sobą złote wersje Gold American Eagle i Gold American Buffalo. Przygotuj się, aby dowiedzieć się więcej od America's Gold Authority®, U.S. Money Reserve!

Porównanie Złotego Amerykańskiego Orła i Złotego Amerykańskiego Bawołu

Szybkie porównanie

Złoty Amerykański Orzeł Złoty Amerykański Bawół
Kluczowe akty prawne Prawo Publiczne 99-185 Prawo Publiczne 109-145
Pierwszy rok wybicia 1986 2006
Zakład menniczy West Point West Point
Dostępne wagi 1 oz., 1/2 oz., 1/4 oz., 1/10 oz. 1 oz.*
Karat/szlachetność 22-karatowy / .9167 24-karatowy / .9999
Wzór (awers, rewers) Lady Liberty, Orły Native American, Buffalo
Projektanci Augustus Saint-Gaudens, Miley Tucker-Frost James Earle Fraser

W 2008 roku Mennica Amerykańska wyprodukowała również cztery nominały złotej monety Proof American Buffalo, ale nie wersję kruszcową.

Złota moneta Amerykański Orzeł

Historia Złotego Amerykańskiego Orła

Złote monety kruszcowe Amerykański Orzeł zostały wybite po raz pierwszy w 1986 roku, po tym jak zostały autoryzowane przez Gold Bullion Act of 1985 (Public Law 99-185). Podpisana przez prezydenta Ronalda Reagana, ustawa ta wymagała, by Mennica Amerykańska rozpoczęła produkcję rodziny 22-karatowych złotych monet bulionowych w nominałach pół, ćwierć i jedna dziesiąta, i nakreśliła wszystko, od średnicy monet do ich projektu.

Wraz z uchwaleniem ustawy o złotym kruszcu i rozpoczęciem produkcji złotej monety Amerykański Orzeł, Stany Zjednoczone w końcu dołączyły do narodowego biznesu złotych monet i zaczęły konkurować z takimi monetami jak kanadyjski Złoty Liść Klonowy czy południowoafrykański Krugerrand.

Projekt Złotego Amerykańskiego Orła

Awers - Wolność

Obraz na awersie Złotego Amerykańskiego Orła został wybrany w 1986 roku, ale zaprojektowany przez Augustusa Saint-Gaudensa na początku 1900 roku. Projekt Saint-Gaudensa został pierwotnie wyprodukowany dla 20 dolarowej złotej monety Saint-Gaudens Double Eagle, bitej w latach 1907-1933, a następnie wskrzeszony do użycia na rodzinie monet kruszcowych American Eagle.

W centrum awersu monety znajduje się pełna postać Lady Liberty, z twarzą obramowaną rozwianymi włosami i nieustraszonym spojrzeniem. Jej postawa jest niezachwiana, gdyż w prawej ręce unosi pochodnię, a w lewej gałązkę oliwną. Budynek Kapitolu znajduje się w lewym tle.

Wizerunek na rewersie złotej monety Amerykański Orzeł został stworzony w 1986 roku przez amerykańską rzeźbiarkę Miley Busiek (obecnie znaną jako Miley Tucker-Frost). Po raz pierwszy wpadł na jej koncepcji projektu w 1980 roku po obejrzeniu Ronald Reagan akceptacji mowy na Republikańskiej Konwencji Narodowej, raporty Coin News Today.The Reverse Design - Eagles

Rewers złotej monety Amerykański Orzeł przedstawia rodzinę orłów, z męskim orłem latającym nad gniazdem i trzymającym gałązkę oliwną w szponach. Samica orła siedzi w gnieździe, jej skrzydła ochronnie otaczają dwa orły.

Czystość złota Amerykańskich Orłów

Złote Orły Amerykańskie są produkowane ze złota wydobywanego w Stanach Zjednoczonych - co jest ważnym nakazem zawartym w Gold Bullion Act z 1985 roku. Są one wybijane w Mennicy Amerykańskiej w West Point, w stanie Nowy Jork.

Gold American Eagles "wykorzystują trwały 22-karatowy standard ustanowiony dla złotych monet obiegowych ponad 350 lat temu. Zawierają one określoną ilość czystego złota, plus niewielkie ilości stopu. Tworzy to twardsze monety, odporne na zarysowania i uszkodzenia, które mogą zmniejszyć szanse na odsprzedaż", mówi Mennica Amerykańska.

Każda moneta zawiera 1 uncję trojańską złota o próbie 22-karatów (9167). Złote monety bulionowe Amerykański Orzeł są dostępne w gramaturach 1 uncji, 1/2 uncji, 1/4 uncji i 1/10 uncji. Certyfikowane Proof Złote Amerykańskie Orły są również dostępne przez U.S. Money Reserve, ale tylko do wyczerpania zapasów.

Złota moneta American Buffalo

Historia Złotego Amerykańskiego Bizona

Złote monety American Buffalo zostały po raz pierwszy udostępnione publicznie w czerwcu 2006 roku na mocy ustawy publicznej 109-145, zwanej również Prezydencką Ustawą o Monetach 1$ z 2005 roku. Tytuł II tej ustawy ogłosił bicie i wydawanie 50 dolarów złotych monet bulionowych i próbnych American Buffalo. Przewidywała ona, że projekty Jamesa Earle Frasera dla "Buffalo Nickel" zostaną użyte na awersie i rewersie monety.

Presidential $1 Coin Act oznaczał pierwszy raz w historii, że Mennica Amerykańska wyprodukowała 24-karatową złotą monetę o czystości .9999. Po części, monety te zostały stworzone, aby dotrzymać kroku 24-karatowym monetom z innych krajów, takim jak kanadyjski złoty liść klonowy czy chińska złota panda.

Wzór Złotego Amerykańskiego Bawoła

Awers - portret rdzennego Amerykanina

Awers złotej monety American Buffalo przedstawia portret rdzennego Amerykanina, napis roku wybicia oraz słowo "LIBERTY". Portret ma honorować "dziedzictwo pierwszych mieszkańców naszej ziemi", pisze Mennica Amerykańska.

Profil nie przedstawia jednego człowieka. Jest to raczej kompozycja kilku rdzennych Amerykanów, w tym Wodza Dwa Księżyce z plemienia Czejenów i Wodza Żelazny Ogon z plemienia Lakota Sioux.

Rewers - Buffalo

Rewers monety przedstawia bizona stojącego po lewej stronie na szczycie skały lub kopca. Jego obecność jest wszechogarniająca i potężna, jako że jego głowa i ogon zdają się naciskać na krawędzie monety.

Według Mennicy Amerykańskiej, Bawół "przywołuje pionierskiego ducha ekspansji narodu na zachód".

Niektórzy uważają, że bawół jest wzorowany na amerykańskim bawole o imieniu Black Diamond, który żył w nowojorskim Central Park Zoo i był uważany za największego bawoła w niewoli. Projektant monety, James Earle Fraser, mieszkał w Nowym Jorku przez ponad dekadę.

Czystość Złotego Amerykańskiego Bawołu

Podobnie jak Złote Amerykańskie Orły, Złote Amerykańskie Bawoły są produkowane z złota wydobywanego w Stanach Zjednoczonych. Są one również bite w Mennicy Amerykańskiej w West Point, w stanie Nowy Jork.

Złota moneta American Buffalo zawiera 1 uncję trojańską złota o próbie 24 karatów (9999). Jest uważana za jedną z najczystszych złotych monet i pierwszą w historii narodu złotą monetę o próbie 24-karatowej. Jest ona dostępna tylko w wadze 1 uncji. Certyfikowane Złote Monety Proof American Buffalo są również dostępne za pośrednictwem U.S. Money Reserve, do wyczerpania zapasów.