Złoto jest najbardziej ukochanym aktywem 2016 r.

Gold bugs to jedni z jedynych uśmiechniętych inwestorów w dzisiejszych czasach.

Ceny skoczyły w tym roku o 6% do poziomu 1 127 dolarów za uncję. To czyni złoto najlepiej radzącym sobie towarem i jednym z jedynych głównych aktywów, które odnotowały znaczny zysk w 2016

r.

Dla porównania, akcje miały fatalny początek roku: Dowis spadł w tym roku o ponad 1000 punktów, a Nasdaq stracił 8% swojej wartości.

Te przeciwne ruchy mają sens. Złoto ma tendencję do świecenia najjaśniej w czasach stresu. Metal szlachetny jest postrzegany jako niezawodny magazyn wartości, do którego inwestorzy mogą się zwrócić, gdy obawiają się ekonomicznej zagłady. A w tej chwili nie brakuje właśnie takich niepokojów.

Czy to spadające ceny ropy, kłopoty w Chinach czy niepewność geopolityczna, Wall Street ma długą listę zmartwień kierujących pieniądze w stronę bezpiecznych przystani, takich jak złoto.

"W miarę jak rynki akcji na całym świecie gwałtownie spadały, rosła potrzeba ochrony kapitału - i złoto na tym skorzystało" - powiedział Juan Carlos, dyrektor ds. badań inwestycyjnych w World Gold Council.

Złote ETF-y, czyli exchange-traded funds, również mają się dobrze. Zarówno SPDR Gold Shares ETF (GLD), jak i Market Vectors Gold Miners ETF (GDX

) zyskały po prawie 7%.

Złoto zyskuje na wartości, podczas gdy towary w ogóle załamały się pod presją nadmiernej podaży i spowolnienia w Chinach. Ropa naftowa spadła w tym roku o 18%, schodząc nawet do poziomu 26 dolarów za baryłkę. Inne metale, takie jak miedź i pallad, gwałtownie spadły. Bloomberg Commodity Index, popularny miernik surowców, spadł w zeszłym miesiącu do najsłabszego poziomu od 1991

r.

"Złoto jest zwycięzcą tej gry, ponieważ ma najmniejsze zastosowanie przemysłowe, więc jest najmniej dotknięte przez globalne spowolnienie" - powiedział Axel Merk, założyciel Merk Investments, który obecnie trzyma około 20% swoich aktywów w

złocie.

Oczywiście ceny złota pozostają znacznie poniżej rekordowych poziomów z 2011 roku, kiedy to wynosiły prawie 1900 dolarów za uncję. W rzeczywistości, zaledwie sześć tygodni temu złoto spadło do sześcioletniego minimum na poziomie 1 049 dolarów za uncję.

Złoto wypadło z łask w zeszłym roku z powodu decyzji Rezerwy Federalnej o podniesieniu stóp po raz pierwszy od prawie dekady. Podwyżka stóp zmniejszyła szanse na to, że niemal zerowe stopy Fedu spowodują wybuch silnej inflacji. To było złe dla złota, które jest postrzegane jako zabezpieczenie przed inflacją.

Jednak teraz ten handel się odwraca. Inwestorzy obstawiają, że globalne zamieszanie spowoduje, że Fed wycofa się z planów czterokrotnego podniesienia stóp procentowych w tym roku.

"Fed może być zmuszony do wykonania zwrotu w tył po swojej historycznej podwyżce stóp o ćwierć punktu" - powiedział Merk.

Oczywiście, jeśli rynek się pomyli i Fed rzeczywiście podniesie stopy trzy lub cztery razy w tym roku, złoto może oberwać.

Capital Economics nie uważa, że rajd złota jest zakończony. Firma uważa, że silny popyt z Chin i Indii, dwóch największych konsumentów złota, pomoże wysłać żółty metal o kolejne 10% wyżej, do 1 250 dolarów za uncję do końca roku.

Ta historia pierwotnie pojawiła się w CNN Money przez Matt Egan 2 lutego 2016 roku. Zobacz artykuł tutaj.

CNN MoneygoldpricesShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11