NIE KUPUJ MONET W TELEWIZJI!

 
Podręcznik kolekcjonera monet: American Eagle Coins
 
Chcesz uzyskać więcej informacji o monetach American Eagle Coins? Podręcznik kolekcjonerów monet: American Eagle Coins zawiera więcej informacji i jest w pełni ilustrowany. Przeczytaj więcej → tutaj;
Przez lata słyszałem od wielu osób o problemach z numizmatyką wysyłkową. Co kilka miesięcy ktoś pisze i pyta o wartość czegoś, co kupił z magazynu nie-numizmatycznego lub z czegoś, co widział w telewizji.
 
Moje odpowiedzi są zwykle denerwujące, ponieważ rynek nie wycenia tych przedmiotów tak, jak robią to telewizyjni naciągacze.
 
Ostatnio pisałem o doświadczeniu z kimś, kto przyniósł pudełko z monetami, które kupił z telewizji i magazynów. Opisałem jego reakcję jako "Wyraz jego twarzy, gdy mu o tym powiedziałem, był taki, jakbym kopnął jego psa". Potem dostarczono mi przykład, dlaczego moje słowa lądują bardzo twardo.
 
Niedziele są moim dniem wolnym od pracy. Nawet jeśli mam osobistą pracę do nadrobienia, będę bawił się w kanapowego ziemniaka i oglądał telewizję. Ta miniona niedziela, wpisałem zły numer w pilocie i wylądowałem na kanale Fox Business.
 
W weekend, kiedy rynki nie są otwarte, kanały biznesowe nadają inne programy. W tym czasie, Fox Business był powietrza infomercial dla Coins TV.
 
Kiedy się dostroiłem, kamera przesuwała wyświetlacz z ocenianymi monetami American Silver Eagle. Oczywiście, zatrzymałem się, aby spojrzeć na błyszczące srebrne monety. Wtedy usłyszałem pitch.
 
Pitchman jest Rick Tomaska, właściciel Rare Collectibles TV. Tomaska wydawał się miły i wydawał się kompetentny. Jego boisko było sprzedaż daty run American Silver Eagle oceniane MS-69 przez NGC za $ 1,995.00. Prawie wydawało się to rozsądne, dopóki nie zostało wyjaśnione, że chodziło o serię 31 monet z lat 1986-2016.
 
Czy $1,995.00 to dobry interes za 31 monet? Moim pierwszym odruchem było sprawdzenie przewodników cenowych. Ponieważ internetowy arkusz Greysheet nie zawiera cen detalicznych dla ocenianych monet bulionowych (dlaczego?), skorzystałem z dwóch innych przewodników: Numismedia Fair Market Value Price Guide oraz przewodnik cenowy NGC. W oparciu o klasę MS-69, przewodniki dostarczyły następujących informacji w oparciu o ceny za zestaw 34 monet z lat 1986-2016:
 
Ale Numismedia i NGC są przewodnikami cenowymi. Przewodniki nie są cenami detalicznymi, które zapłaciłby kolekcjoner. Więc zwróciliśmy się do internetu, aby wyszukać "srebrne monety American Silver Eagle z datą wybicia". Wyszukiwanie zwróciło kilka wpisów na pierwszej stronie, która nie była RCTV.
 
Biorąc pod uwagę trzy najlepsze wpisy z wyszukiwania, tylko jeden dealer był wyprzedany. Pozostali oferowali kompletny zestaw 34 monet z lat 1986-2019, oznaczonych przez NGC jako MS-69, za cenę znacznie niższą niż cena Tomaski. Aby być uczciwym, tam gdzie była różnica między ceną gotówkową a kredytową, użyłem ceny karty kredytowej, która jest zazwyczaj wyższa. Następnie przeszukałem eBay i szukałem najniższej ceny. Poniżej przedstawiam to, co znalazłem:
 
W przypadku sprzedawcy eBay, który pobierał opłatę za wysyłkę, koszt jednej monety był najniższy nawet po dodaniu kosztów wysyłki do ceny całkowitej.
 
JM Bullion i Mint Products.com są renomowanymi firmami. Obie firmy są warte rozważenia, jeśli nie czujesz się komfortowo dokonując tego zakupu od sprzedawcy z eBay. Zauważ, że firmy te opierają cenę swoich monet na aktualnej cenie spot srebra. Ich ceny detaliczne mogą się wahać.
 
Kupując od tych reklam telewizyjnych, przepłacisz.
 
Aby pomóc w egzekwowaniu tej kwestii, na stronie internetowej JM Bullion pojawiła się informacja, że kupią kompletny zestaw datowanych monet American Silver Eagle za 1 094,12 USD, gdy sprawdzałem cenę. Jeśli kupiłbyś zestaw reklamowany w telewizji, straciłbyś 900 dolarów!
 
W ramach zachęty, gdybyś zamówił zestaw, Tomaska wysłałaby Ci kopię czwartego wydania American Silver Eagle: A Guide to the U.S. Bullion Coin Program z autografem Milesa Standisha, współautora książki, który był obecny z Tomaską.
 
Smutne jest to, że Miles Standish dołączył do Tomaski jako część tej infomercial. Chociaż Standish nie pomagał Tomasce w jego pitchu do zestawu, jego obecność stwarza pozory legalności. Jest to podobne do pojawienia się byłego prezydenta ANA Davida Ganza na infomercial. Żaden z nich nie poparł produktu, który był sprzedawany, ale ich obecność została wykorzystana, aby zasugerować, że jest inaczej.
 
Nie polecałbym kupowania monet lub jakichkolwiek przedmiotów kolekcjonerskich z programu telewizyjnego. Każdy przedmiot kolekcjonerski, który widziałem w telewizji, był o 45-60% droższy od tego, co można uznać za wartość hurtową na danym rynku.
 
Jako właściciel małego biznesu, byłbym głupi, gdybym krytykował kogoś za osiąganie zysków. To jest amekański sposób. Jest jednak różnica między osiąganiem zysku a wyłudzaniem cen. Dlatego ostrzegam przed kupowaniem przedmiotów kolekcjonerskich z boiska w telewizji.