Bank of America prognozuje 'przerażające lato' dla rynku akcji

Inwestorzy mogą chcieć dodać trochę gotówki i trochę złota do letniego stroju swojego portfela.

Tak twierdzą analitycy Bank of America Merrill Lynch, którzy przewidują ponure lato dla akcji w tym roku. Innymi słowy, mądrze byłoby zastosować dużą ilość blokady korekty rynkowej jako dodatek do wszelkich filtrów przeciwsłonecznych.

Bank of America nie nawołuje wprawdzie do prawdziwego rynku niedźwiedzia, który wymaga wzrostu stóp procentowych i spadku zysków na akcję, ale maluje dość brzydki obraz dla inwestorów w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Firma z Wall Street ostrzega, że rynek zobaczy przerażające lato, ponieważ inwestorzy są uwięzieni w "Strefie Zmierzchu" - okresie przejściowym między końcem luzowania ilościowego a pierwszą podwyżką stóp przez Fed, który próbuje unormować swoją politykę fiskalną.

W tym czasie inwestorzy mogą spodziewać się przeciętnych zwrotów, zmiennych transakcji, załamań korelacji i flash crashy, mówi główny strateg inwestycyjny Michael Hartnett.

Harnett zaleca raczej ograniczenie ryzyka niż maksymalizację zwrotu w połowie roku, mówiąc, że może to być lato "przegrane" dla ryzykownych aktywów.

Z jednej strony szerokie trendy gospodarcze mogą się poprawić, a Fed może zdobyć się na podniesienie stóp po raz pierwszy od około dekady, co może wywołać zmienność przynajmniej tymczasowo. Z drugiej strony, "co jest bardziej złowieszcze dla konsensusu, makro się nie poprawi, a w takim przypadku obniżki ratingów [zysków na akcję] pociągną aktywa ryzyka w dół" - mówi analityk Bank of America.

Hartnett dostrzega, że inwestorzy zaczynają chłodno podchodzić do relatywnie bardziej ryzykownych aktywów. Firma widzi pięcioletnie niemieckie bundy dające 0,2%, 2% dla włoskich 10-latek, 20 na VIX i 2000 dla S&P 500 w drugim kwartale.

Jak przygotować się na lato? Poza wspomnianą gotówką i złotem, analitycy zalecają również kupno tzw. put spreadu zastawionego na S&P 500. Handel put-spreadem jest w zasadzie złożonym handlem instrumentami pochodnymi, który pozwala inwestorom obstawiać spadek (lub wzrost) bazowego papieru wartościowego, jednocześnie wykorzystując inny zakład do skompensowania kosztów pierwotnego zakładu. B.of A. zaleca założenie put spreadu uzależnionego od wyższych stóp, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem podwyżki stóp procentowych przez Fed bez wystarczających oznak, że gospodarka amerykańska odbija się od dna.

Ci inwestorzy, którzy chcą być kontrariańscy, powinni pozycjonować się przeciwko zgodnym nadziejom na mocniejszego dolara, tzw. stromą krzywą rentowności, która ma tendencję do sugerowania silniejszej, zdrowszej gospodarki pod względem obligacji rządowych, oraz słabsze towary poprzez kupowanie amerykańskiej i kanadyjskiej energii lub przedsiębiorstw użyteczności publicznej, brazylijskich/południowoafrykańskich materiałów i sprzedawanie japońskich i europejskich przedsiębiorstw przemysłowych/dyskretnych/banków.

Po tym wszystkim, oto kolejna rzecz, którą inwestorzy mogą chcieć rozważyć: wakacje.

Ta historia pierwotnie pojawiła się w MarketWatch autorstwa Barbary Kollmeyer. Zobacz artykuł tutaj.

Federal Reservegoldstock marketShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
lub nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11