Myśli o Deklaracji Niepodległości

Czwarty lipca to ten weekend, jedno z najważniejszych świąt i jedno z moich ulubionych. To też jest w sam raz na to.

Nasz kraj stanął w tym roku w obliczu ogromnych wyzwań. Na domiar złego, napięcia polityczne są w punkcie wrzenia. Jednak w takich chwilach jak ta, ważne jest, aby pamiętać, że wszyscy jesteśmy Amerykanami. Czwarty lipca jest dniem, w którym możemy to uczcić.

"Uznajemy te prawdy za oczywiste, że wszyscy ludzie są stworzeni równymi, że zostali obdarzeni przez swego Stwórcę pewnymi niezbywalnymi prawami, że wśród nich jest życie, wolność i dążenie do szczęścia".

To przesłanie, napisane głównie przez Thomasa Jeffersona, jest prawdopodobnie najbardziej znanym zdaniem z Deklaracji Niepodległości. Ale wszystkie one są ważne. To właśnie z tego dokumentu wyrosła geneza Ameryki. Kraju, którego powstanie oparte było na zasadach wplecionych w samą tkankę istnienia państwa.

Pięćdziesięciu sześciu delegatów z trzynastu kolonii podpisało ten dokument. Ryzykowali, że zostaną straceni za zdradę, ale i tak to zrobili.

Wiedzieli, jak ważne jest to, co robią, i że warto walczyć o ideały. John Adams napisał do swojej żony Abigail: "Drugi dzień lipca 1776 roku będzie najbardziej pamiętnym dniem w historii Ameryki". Chociaż historia wybrała dzień, w którym tekst został w pełni ratyfikowany dwa dni później, idea pozostała prawdziwa. Dzień Niepodległości miał być zapamiętany.

Wojna Rewolucyjna rozpoczęła się już bitwami pod Lexington i Concord w poprzednim roku. Zakończyła się dopiero, gdy armia generała Cornwallisa poddała się Jerzemu Waszyngtonowi pod Yorktown w 1781 roku, a Ameryka wywalczyła niepodległość i była zdana na siebie.

Ponad 200 lat później, Deklaracja Niepodległości jest tak samo ważna jak zawsze.

W okresie Wojny Rewolucyjnej Ameryka udowodniła swoją wartość - jako kraj i jako idea. Było wiele wyzwań do pokonania, ale jako naród rozwinęliśmy się, staliśmy się silniejsi i jeszcze bardziej wolni.

A ten dokument, Deklaracja Niepodległości, wytyczał drogę. Łuk historii naszego kraju był prowadzony przez te słowa. To, co zostało zapisane w tej deklaracji, pokazało, dlaczego Stany Zjednoczone Ameryki musiały istnieć.

Niezależnie od różnic, jakie nas dzielą i wyzwań, jakie możemy napotkać na drodze, ważne jest, abyśmy wiedzieli, dlaczego te słowa są tak wiele warte. Dlaczego ludzie, którzy podpisali Deklarację, byli gotowi zaryzykować wszystko, aby ją poprzeć. I jak to wciąż wpływa na nasze życie każdego dnia.

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości.