Co to jest Bretton Woods? Rozpoznajemy i wyjaśniamy

W 2019 roku przypada 75. rocznica konferencji w Bretton Woods, na której powołano do życia Bank Światowy i jego siostrzaną instytucję - Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Dowiedz się, jak system z Bretton Woods wpłynął na złoto i czego możemy się z niego nauczyć dzisiaj.

Ustanowienie światowej polityki monetarnejW

lipcu 1944 roku, krótko po D-Day, delegaci z 44 krajów zebrali się w Mount Washington Hotel w Bretton Woods, New Hampshire, by ustanowić nowy międzynarodowy system monetarny dla ery po II wojnie światowej. Przy tworzeniu powojennego systemu uczestnicy oparli się na doświadczeniach z poprzednich standardów złota i Wielkiej Depresji.

"Był to bezprecedensowy wysiłek współpracy narodów, które przez ponad dekadę tworzyły bariery między swoimi gospodarkami" - czytamy w historii Bretton Woods opublikowanej przez System Rezerwy Federalnej.

Zbierając się w Bretton Woods, 730 delegatów chciało zrobić trzy rzeczy:

  • Stabilizacja kursów walutowych
  • Ograniczenie konkurencyjnej dewaluacji
  • Wspieranie ekspansji gospodarczej

Z Bretton Woods wyłonił się MFW i Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, obecnie część Grupy Banku Światowego. Jak wyjaśnia Rezerwa Federalna, zadaniem MFW było monitorowanie kursów walutowych i pożyczanie walut rezerwowych krajom z deficytem bilansu płatniczego, natomiast zadaniem Banku Światowego było udzielanie pomocy finansowej na powojenną odbudowę i inicjatywy gospodarcze w krajach słabiej rozwiniętych.

System z Bretton Woods ustalał kurs dolara amerykańskiego w stosunku do złota na poziomie 35 dolarów za uncję, podczas gdy wszystkie inne waluty miały stałe, ale regulowane kursy wymiany powiązane z dolarem, jak twierdzi Światowa Rada Złota. System zaczął w pełni funkcjonować w 1958

r.

Skalisty okres dla Bretton Wood

sPodczas

ery systemu Bretton Woods światowa gospodarka rozwijała się szybko, pozostawała dość stabilna i doświadczała jedynie niewielkich recesji, jak podaje Światowa Rada Złota

.

Jednak lata 60. przyniosły oznaki napięcia, ponieważ deficyty bilansu płatniczego spowodowały, że ilość dolarów w posiadaniu zagranicy przekroczyła ilość złota w posiadaniu Stanów Zjednoczonych. Oznaczało to, że Stany Zjednoczone nie były w stanie wywiązać się z obowiązku wymiany dolarów na złoto po oficjalnej cenie - twierdzi Rezerwa Federalna.

Chroniczny deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych drenuje amerykańskie rezerwy złota, ale niechętnie podchodzono do pomysłu dewaluacji dolara w stosunku do złota - twierdzi Światowa Rada Złota. Z jednej strony, wymagałoby to od krajów z nadwyżkami podbicia kursów wymiany w stosunku do dolara.

W 1961 roku utworzono London Gold Pool. Osiem narodów połączyło swoje rezerwy złota, aby wzmocnić cenę złota w stosunku do dolara do poziomu 35 dolarów za uncję, jak podaje Światowa Rada Złota.

Upadek Bretton WoodsPula

złota spełniała

swoje zadanie... przez jakiś czas. Jednak w 1968 roku, jak podaje serwis informacyjny Reuters, pojawił się dwupoziomowy system wyceny złota. W ramach tego systemu oficjalne transakcje pomiędzy władzami monetarnymi były przeprowadzane po cenie 35 dolarów za uncję złota, podczas gdy inne transakcje były przeprowadzane po zmiennych cenach na wolnym rynku.

W tym samym roku londyński rynek złota został zamknięty na dwa tygodnie po gwałtownym wzroście popytu na złoto. W rezultacie, jak podaje Reuters, kraje należące do Gold Pool zadeklarowały, że przestaną kupować i sprzedawać złoto na rynku prywatnym.

Jak zauważyła Światowa Rada Złota, dwupoziomowy system był "z natury kruchy". W międzyczasie pogłębiał się deficyt Stanów Zjednoczonych, a to komplikowało sprawę.

"Wraz z nasileniem się spekulacji przeciwko dolarowi, inne banki centralne stawały się coraz bardziej niechętne do przyjmowania dolarów w rozliczeniach; sytuacja stała się nie do utrzymania" - twierdzi Rada.

MFW obarcza winą za rosnącą przecenę dolara amerykańskiego ogromny wzrost wydatków krajowych na programy Great Society prezydenta Lyndona B. Johnsona i wydatki wojskowe związane z wojną w Wietnamie.

Według MFW, system z Bretton Woods rozpadł się w latach 1968-1973.

W obliczu tego upadku, w 1971 roku prezydent Richard Nixon ogłosił, że Stany Zjednoczone "tymczasowo" wstrzymają wymienialność dolara na złoto na żądanie banków centralnych innych krajów; to posunięcie oznaczało początek końca Bretton Woods i doprowadziło do swobodnego handlu złotem na rynkach światowych. Kolejne próby wskrzeszenia sztywnych kursów walutowych nie powiodły się.

Na początku 1973 r. główne waluty zaczęły się odbijać od siebie i od dolara amerykańskiego, co przypieczętowało upadek systemu z Bretton Woods, jak podaje MFW i Biuro Historyka w Departamencie Stanu USA.

"Międzynarodowy system stałych kursów walutowych z Bretton Woods był krótkotrwały, trwał zaledwie 15 lat od efektywnego rozpoczęcia w 1958 roku do jego porzucenia w 1973 roku. Ale głównym władzom monetarnym na świecie zajęło znacznie więcej czasu przejście do dzisiejszego systemu głównie płynnych kursów walutowych i celu inflacyjnego" - czytamy w raporcie American Express.

Po upadku Bretton

WoodsFM twierdzi, że od czasu implozji systemu z Bretton Woods, jego członkowie mogą wybrać dowolną formę wymiany walut, z wyjątkiem dostosowania swojej waluty do złota. Opcje dla krajów należących do MFW to:

  • Pozwalanie na swobodny przepływ waluty
  • Powiązanie swojej waluty z inną walutą lub grupą walut
  • Przyjęcie waluty innego kraju
  • Uczestnictwo w bloku walutowym
  • Stawanie się częścią unii walutowej

"Podczas gdy kraje nie mogą już wiązać wszystkich swoich potrzeb w zakresie wymiany walut z dolarem amerykańskim, ani powiązać tego dolara z ustaloną ilością złota, dziedzictwo Bretton Woods jest kontynuowane w postaci MFW i Banku Światowego" - podaje szkoła biznesu przy Northeastern University. "MFW nadal istnieje jako posiadacz walut rezerwowych, a Bank Światowy pozostaje jako pożyczkodawca funduszy dla rozwijających się i rosnących gospodarek, po zakończeniu swojej roli w finansowaniu powojennej odbudowy Europy. "

Bretton Woods i cena złotaJeśli

chodzi o złoto, ceny jego i innych metali szlachetnych gwałtownie wzrosły od czasu upadku standardu wymiany złota w latach 70-tych, zgodnie z komentarzem z 2016 r. opublikowanym przez KITCO

.

Dziesiątki lat później amerykańska waluta nadal nie jest już wspierana przez złoto.

W 1974 roku, rok po tym, jak system z Bretton Woods wyparował, prezydent Gerald Ford uchylił federalny zakaz publicznego posiadania złota i publicznego zaangażowania w transakcje złotem, zgodnie z Bankiem Rezerwy Federalnej w Richmond. Podpisanie przez Forda Ustawy Publicznej 93-373 zniwelowało działania podjęte w 1933 i 1934 roku przez prezydenta Franklina D. Roosevelta, które wymagały od ludzi oddawania swoich złotych monet i kruszców w zamian za papierowe dolary. Swoim podpisem Ford przywrócił złoto do stanu sprzed 1933 roku, otwierając tym samym bramy do kupna i sprzedaży tego metalu szlachetnego.

Jak przystało

, portret Forda pojawia się na froncie złotej monety prezydenckiej o nominale 1$, wydanej przez Mennicę Amerykańską w 2016 roku.

Tradycja mówi, że diamenty są odpowiednim prezentem na 75. rocznicę. My jednak uważamy, że w tym roku złoto jest bardziej odpowiednie, na cześć ducha Bretton Woods. Kup złoto online lub zadzwoń pod numer 1-844-307-1589

już dziś. American coinagoldgold standardgold supplyus historyShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsThe 2021 Type 2 Silver Eagle Has Landed at U.S. Money Reserve2021-09-01Learn
How Silver Proof Coins are Made at the San Francisco Mint2021-08-27Have
you Seen the All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Jak kupować złoto?
2021-07-30Złoto fizyczne kontra złoto papierowe: Jaki jest najlepszy sposób na kupno złota?
2021-07-28Co to jest ustawa o monecie wolności?
2021-07-23