Cena złota: Dlaczego nie tylko złoto na olimpiadzie przyciąga uwagę Brytyjczyków

Cena złota: Złoty 747 wylądował dziś na Heathrow. Na jego pokładzie znajduje się zwycięska drużyna Wielkiej Brytanii z niesamowitym bagażem złotych medali z Igrzysk Olimpijskich w Rio. Jest 26 złotych metali i to nie licząc wszystkich indywidualnych medali, pisze starszy dealer kruszcu, Oliver Temple.

Spodziewaj się, że w ciągu najbliższego tygodnia zobaczysz więcej skrzynek pocztowych pomalowanych na złoto w hołdzie naszym sportowcom. Złoto lśni dla Wielkiej Brytanii.

 

Niestabilność gospodarcza

Zaniepokojeni rosnącą niestabilnością gospodarczą inwestorzy - niektórzy po raz pierwszy - zwracają się ku metalom szlachetnym. Ceny złota od początku roku generalnie pną się w górę, ale jak długo może to trwać?

Oczywiście istnieje wiele przyczyn, które wpływają na cenę złota. Podobnie jak w przypadku sportowców z Wielkiej Brytanii występujących na wietrznym stadionie, na notowania złota mogą mieć wpływ nawet najmniejsze czynniki.

Po niedzielnym wystąpieniu wiceprzewodniczącego Rezerwy Federalnej Stanleya Fischera na temat stanu amerykańskiej gospodarki, dolar umocnił się. Ceny złota spadły do poziomu 1331 dolarów za uncję. Metal szlachetny zanotował jednak wzrost o 1 dolara.

złoto

Silniejszy dolar

Silniejszy dolar wywiera presję na złoto, czyniąc je droższym dla inwestorów, którzy posiadają inne waluty.

Złoto staje się również mniej atrakcyjne, gdy rosną stopy procentowe. Rynki oczekują, że przewodnicząca Fed Janet Yellen do końca tygodnia da jakieś wskazówki co do podwyżki stóp procentowych w USA.

W Wielkiej Brytanii sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Kilka z naszych banków już zapowiedziało, że zacznie pobierać opłaty za przechowywanie gotówki. Pomimo większego optymizmu wokół brytyjskiej gospodarki po Brexicie, nadal nie znamy długoterminowych konsekwencji finansowych - jeśli takie będą - opuszczenia UE.

Kolejnym czynnikiem, który może przyciągnąć inwestorów w kierunku złota są listopadowe wybory prezydenckie w USA. Zwycięstwo Donalda Trumpa może przyczynić się do zwiększenia obaw.

 

Złoto wspięło się

Od stycznia złoto wspięło się średnio o ponad 26%. Utrzymująca się niepewność gospodarcza może oznaczać, że metal szlachetny będzie w tym roku jeszcze bardziej błyszczał dla inwestorów.

Wraz z paradą zwycięstwa, która odbędzie się wkrótce w Manchesterze dla naszych olimpijskich lekkoatletów, złoto - jak się wydaje - jest bardzo na uwadze wszystkich.