Krótka historia powstania i upadku standardu złota

Od czasu, gdy król Lidii Krezus nakazał wybicie pierwszych złotych monet około 550 roku p.n.e., cywilizacje na całym świecie były zafascynowane walorami monetarnymi złota. Za pomocą złota regulowano międzynarodowe długi. Pieniądze papierowe mogły być wymieniane na złoto. A w ramach tak zwanego "standardu złota", wiele światowych walut było określanych przez ustaloną ilość złota. Jakkolwiek prosto to brzmi, standard złota był naprawdę skomplikowanym systemem. Przeczytaj więcej, by dowiedzieć się, do czego konkretnie odnoszą się historycy, kupcy złota i ekonomiści, gdy wspominają o standardzie złota, a także jak jego upadek może wpłynąć na gospodarkę Stanów Zjednoczonych nawet dzisiaj.

Jak działał standard złota?

"Zasada stojąca za standardem złota" - pisze Nathan Lewis, współpracownik Forbesa - "polega na stworzeniu waluty, która ma jak najbardziej stabilną wartość, jest neutralna, niezmienna i wiarygodna - pieniężny odpowiednik standardowej miary, takiej jak kilogram czy metr". Krótko mówiąc, celem jest zapobieganie zniekształceniom monetarnym, które wynikają z wahań rynkowych waluty.

Zgodnie ze standardem złota, podaż pieniądza w danym kraju była powiązana ze złotem. Waluta fiat - czyli pieniądz papierowy, taki jak gotówka - mogła być wymieniana na złoto na żądanie. W naturalny sposób ograniczało to podaż waluty w obiegu, ponieważ musiała ona pozostawać w określonym stosunku do podaży złota. Oprócz tego, że standard złota funkcjonował jako narzędzie regulujące ilość i wzrost krajowej podaży pieniądza, był on również wykorzystywany na poziomie międzynarodowym. W ramach tego standardu dwa kraje o różnych walutach mogły łatwo określić wartość rynkową jednej waluty w stosunku do drugiej i odwrotnie. Ponieważ kraje uczestniczące utrzymywały stałą cenę złota, kursy wymiany między walutami powiązanymi ze złotem również były stałe.

Na przykład dolar "był definiowany jako mniej więcej jedna dwudziesta uncji złota, a funt szterling jako mniej więcej jedna piąta uncji złota" - pisze weteran rynków finansowych Jim Grant. "Kurs wymiany dolara na funta szterlinga był więc stały i wynosił mniej więcej 5 dolarów, a dokładnie 4,867 dolara. Ta przewidywalność i stałość, mówi Grant, zachęcała do handlu i ograniczała agresywne interwencje polityki pieniężnej, które widzimy dzisiaj.

"

Ponieważ było tylko tyle złota, mogło być tylko tyle dolarów, funtów, franków francuskich czy marek niemieckich "

Wzrost i upadek standardu złotaDo

roku

1900 wszystkie kraje, z wyjątkiem Chin i niektórych krajów Ameryki Środkowej, przyjęły jakąś formę standar

du złota

.

Według Światowej Rady Złota, powszechne przyjęcie standardu złota było bardzo pomyślne dla światowej gospodarki. Światowy handel rozszerzył się, a wiele krajów skorzystało z szybkiego wzrostu i niskiej niestabilności.

W związku z

tym warunki sprzyjały do tego stopnia, że nastąpił znaczny przepływ "bezpośrednich inwestycji, które otworzyły 'wschodzące rynki' tej epoki, takie jak obie Ameryki, Australia, Nowa Zelandia i Południowa Afryka".

Trwało to aż do I wojny światowej, kiedy koszty wojny tak bardzo obciążyły kraje, że porzuciły one standard złota i uciekły się do polityki inflacyjnej, by sfinansować potrzeby wojny, a później odbudowy. (Pamiętaj, że w systemie prawdziwego standardu złota ilość pieniądza papierowego jest ograniczona). Mimo okresowych prób powrotu do standardu złota po wojnie, większość krajów nie przetrwała Wielkiego Kryzysu lat 30.

Zwłaszcza Stany Zjednoczone zerwały ostatnie więzi łączące dolara ze złotem w 1971 roku, kiedy prezydent Richard Nixon ogłosił, że USA oficjalnie nie będą już wspierać dolara rezerwami złota. Ceny złota wzrosły wtedy o 2330 procent z 35 dolarów za uncję do 850 dolarów, donosi autor publikacji Kitco i dyrektor generalny U.S. Global Investors Frank Holmes.

Podobnie, cały dług (zarówno publiczny, jak i prywatny), jak donosi Forbes, "zaczął gwałtownie przekraczać wzrost gospodarczy po zakończeniu standardu złota", co ilustruje poniższy wykres.

Według obliczeń Petera Ferrary, byłego zastępcy Prokuratora Generalnego Stanów Zjednoczonych za czasów prezydenta George'a H.W. Busha, siła nabywcza dolara również mocno spadła - o 85% od momentu odejścia USA od standardu złota w 1971 roku. Jego szacunki pokazują, że dolar zaoszczędzony w 1971 r. był wart zaledwie 12 centów w 2012 r.

Chociaż rządy zawsze miały narzędzia, za pomocą których mogły sterować gospodarką, upadek standardu złota otworzył im szersze możliwości działania.

Powrót do "złotego okresu standardu złota "

Dla wielu osób zalety standardu złota są nadal silne. Dzięki niemu banki centralne mają mniejszą niekontrolowaną władzę, światowy poziom cen jest skutecznie zakotwiczony, a międzynarodowe kursy walut są bardziej przewidywalne. Nawet były prezes Fed, Alan Greenspan, powrócił do bycia zwolennikiem standardu złota po tym, jak przez ponad dekadę wypowiadał się w inny sposób. W wywiadzie z lipca 2016 r., w którym omawia referendum w sprawie Brexitu w Wielkiej Brytanii, wzrost gospodarczy w USA, stagnację płacową i inne, sugeruje, że świat mógłby być w lepszej sytuacji, gdyby USA nigdy nie porzuciły standardu złota. Zwłaszcza po Brexicie, Greenspan uważa, że "kryzys zadłużenia będzie nieunikniony", ponieważ nie wierzy, że przywódcy polityczni "ograniczą wydatki na świadczenia", gdy wybuchnie kolejny kryzys. "[Nie zdziwiłbym się], gdyby następny nieoczekiwany ruch nastąpił po stronie inflacji" - mówi. Jego rozwiązanie problemu wysokiej inflacji? Stare dobre złoto.

"Gdybyśmy wrócili do standardu złota i trzymali się jego rzeczywistej struktury, powiedzmy sprzed 1913 roku, byłoby dobrze. Pamiętajmy, że okres od 1870 do 1913 roku był jednym z najbardziej agresywnych gospodarczo okresów, jakie mieliśmy w USA, a był to okres standardu złota. "

Ponieważ gospodarki na całym świecie nadal zmagają się z różnymi problemami, złoto może być rozwiązaniem, które ochroni Twoje pieniądze i zwiększy potencjał Twojego bogactwa. W przeciwieństwie do dolara, jego podaż nie może być zwiększana w celu dostosowania się do aktualnej agendy politycznej. W rzeczywistości, "fizyczne złoto jest bardzo rzadkie", mówi autor i weteran rynku złota Jim Rickards, i nikt nie jest pewien, ile złota pozostaje osadzone w ziemi, ani ile kosztowałoby jego wydobycie.

Zrób pierwszy krok w kierunku posiadania złota i zdrowszej przyszłości finansowej

.

Uzyskaj bezpłatny dostęp do ekskluzywnego zestawu informacyjnego U.S. Money Reserve's Gold Information Kit zawierającego oferty specjalne, strategie dywersyfikacji oraz przewodnik po metalach szlachetnych. Zapisz się teraz, by uzyskać dostęp do tego ekskluzywnego źródła informacji!

Niezależnie od tego, czy Stany Zjednoczone powrócą w przyszłości do standardu złota, czy też nie, możesz zabezpieczyć swój majątek, posiadając zł

oto.

"Jest rzadkie, trwałe... piękne i przenośne. Na pierwszy rzut oka każdy może stwierdzić, że jest wartościowe" - mówi analityk rynków finansowych Jim Grant. Przywieź do domu twarde aktywo. Przynieś do domu namacalny środek zabezpieczenia swojego majątku. Zadzwoń pod numer 1-844-307-1589, aby uzyskać bezpłatną, indywidualną konsultację już dziś.

global economygold standardus historyShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsThe 2021 Type 2 Silver Eagle Has Landed at U.S. Money Reserve2021-09-01Learn
How Silver Proof Coins are Made at the San Francisco Mint2021-08-27Have
You Seen the All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Jak kupować złoto?
2021-07-30Złoto fizyczne kontra złoto papierowe: Jaki jest najlepszy sposób na kupno złota?
2021-07-28Co to jest ustawa o monetach wolnościowych?
2021-07-23